Neratovice chystají nový kostel i kulturní centrum

Neratovice chystají nový kostel i kulturní centrum
3. prosince 2021 Události Autor: Nikola Samcová

Arcibiskupství pražské oznámilo založení nadace za účelem výstavby nového kostela a farnosti v Neratovicích. Dosud tam totiž chyběl a věřící museli za bohoslužbou docházet daleko. Kromě chrámu si nadace dává za cíl vybudovat i společensko-kulturní centrum.

Město Neratovice je známé jako „město bez kostela“. Farníci se nyní setkávají většinou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Lobkovicích. Jeho kapacita, ale není dostačující, lidé musí stát často venku. Přímo v katastrálním území města leží sice kaple sv. Vojtěcha, ale ta má kapacitu asi 40 lidí. Podle webu Nadace neratovického komunitního centra však chodí na nedělní bohoslužby okolo 200 věřících. Nový kostel má stát na území obce Libiš, která na Neratovice navazuje, a tak bude farníkům blíže a hlavně bude mít větší přesah. Farní ale i komunitní akce se doteď pořádali jen zřídka, a to ještě ve vypůjčených prostorech. „Součástí celého objektu bude velký sál a klubovny. Prostor bude otevřený pro veřejnost i pro různé aktivity, oslavy, přednášky. Centrum nebude sloužit pouze pro liturgii, i když tam bude také samostatný liturgický prostor. Celé to bude propojené s komunitou města,“ řekl Proglasu P. Peter Kováč, předseda správní rady Nadace neratovického komunitního centra. Podle něj nadace vznikla jednak kvůli většímu zapojení farníků do celého projektu a také kvůli navázání na historii. „Kostely většinou nestavěly farnosti, ale nadace. Bylo tomu tak v minulosti třeba i v Praze. Je to lepší pro přehlednost a transparentnost kolem stavby. Za nadací kdysi stál většinou nějaký velký donátor, dneska za ní stojí těch mecenášů víc,“ vysvětlil Kováč. Předpokládané náklady na stavbu jsou 120 milionů korun. Přispět na ni mají pražské arcibiskupství, farnost Neratovice a další dárci a partneři. „Zatím máme asi třetinu financí. Stavbu máme naplánovanou právě na tři etapy. S tou první bychom chtěli začít co nejdřív. V současné situaci máme už připravené přípojky a stavební povolení. Postupně bychom rádi získávali další prostředky od dárců, ať už větších nebo drobných, na ty další dvě třetiny,“ vysvětlil předseda správní rady.

Na návrhu stavby pracoval architekt Zdeněk Fránek. Inspirovat se měl řadou existujících chrámů a uměleckých děl. Kostel se má stát novodobým centrem, proto má působit moderně. V případě dostatku finančních prostředků by stavba měla být dokončena v roce 2024. Darovat může kdokoliv skrz darovací formulář na webu nadace.