Nakrmte nemocniční knihovničky

Nakrmte nemocniční knihovničky
13. července 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

Projekt Nakrmte nemocniční knihovničky je iniciativa, kterou pod záštitou nadačního fondu Hippokrates založila Barbora Topinková. Cílem projektu je potěšit pacienty hospitalizované v nemocnicích. Zatím funguje knihovnička na onkogynekologickém centru v Praze U Apolináře.

Spolupráce v současnosti pokračuje v dalších třech nemocnicích - v Praze, v Liberci a v Brně. Lidé si tak mohou z knihovničky nejen knihy půjčovat, ale sami je i nabídnout. Během léta je se vzkazem "nemocniční knihovnička" mohou odevzdat pro tyto účely na pražském Klementinu. Barbora Topinková Proglasu představila, jak je možné knihy zaslat: „Máme neomezený účet v podatelně Národní knihovny v Klementinu, kam mohou všichni posílat knížky. Když napíšou na obálku heslo 'nemocniční knihovničky,' tak se knihy dostanou do našich rukou a my potom ty knihovničky spravedlivě podělíme.“

Iniciátorka projektu měla ke vzniku akce ryze osobní důvody: „Nemocniční knihovničky vznikly díky mé spolupráci s ředitelkou Nadačního fondu Hippokrates na jiných projektech. V tom čase onemocněl můj tatínek a já jsem zjistila, že knihovničky v nemocnicích zejí prázdnotou.“ Autorka také sama píše a dle jejích slov ji již nebavilo pouze sama knihy distribuovat. Rozhodla se proto, že knihy daruje. „Říkala jsem si, že když už knihy daruji, tak je chci darovat racionálně a co nejpěkněji to jde.“ A spojila se jí vidina naplněných nemocničních knihovniček s možností pomoci. Poté ve spolupráci se známými osobnostmi vytvořili pilotní knihovničky v pražské nemocnici U Apolináře. „Naplnili jsme první tři knihovničky. A protože těch knížek ještě zbylo, tak mě napadlo, že bychom mohli udělat akci a poprosit ostatní lidi. Pokud se jim nějaké knížky doma takzvaně válí, že by nám je mohli poslat, a my bychom začali plnit víc a víc nemocničních knihovniček,“ uvedla Topinková ideu, která rozvíjí původní projekt.  

letni vyzva

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony