Náboženští představitelé společně odsuzují násilí v Barmě.

Náboženští představitelé společně odsuzují násilí v Barmě.
24. února 2021 Události Autor: Daniel Blažke

Katolická církev v Barmě spolu s dalšími náboženskými představiteli vyzvala k pomoci Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) s cílem ukončit násilí v barmských ulicích. „Jako regionální orgán usilující o mír, stabilitu a prosperitu“ by ASEAN měla „zintenzivnit své služby obyvatelům Barmy, včetně všech etnických menšin, než bude příliš pozdě,“ uvádí se v dopise sdružení „Religions for Peace“. Zakládající listina sdružení ASEAN zavazuje své členy k respektování demokracie a lidských práv, právního státu a k řádné správě věcí veřejných, připomínají náboženští představitelé.

Fóru bude předsedat rangúnský arcibiskup kardinál Charles Bo, který je také předsedou Federace asijských biskupských konferencí (FABC). V důsledku krize způsobené vojenským pučem v Barmě nedávno vyzval při několika příležitostech k dialogu a usmíření. V tomto směru se také vyjádřila buddhistická zastřešující organizace v Barmě „Ma Ha Na“.

Náboženští představitelé doma i v zahraničí jsou „hluboce znepokojeni“ „smutným vývojem událostí v barmských ulicích,“ pokračuje Religions for Peace Myanmar. „Tento měsíc bylo prolito hodně krve.“ Fórum stojí „na straně obyvatel Barmy při hledání posvátnosti života“ a důrazně odsuzuje krveprolití nevinných lidí.  Nedávný obrat se zpochybněním volebních výsledků a převzetí moci armádou „rozbilo národ“, kritizovali náboženští představitelé. Sociální a politické napětí zvláště ovlivnilo „chudé v této zemi, kteří již nyní čelí mnoha výzvám, včetně pandemie, ztráty živobytí a nejistoty ohledně dostupnosti potravin: k přežití naléhavě potřebují mír“.

zdroj: Kathpress

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony