Barmánci stávkují na protest proti armádě, tamní biskupové žádají o dialog

Barmánci stávkují na protest proti armádě, tamní biskupové žádají o dialog
22. února 2021 Události Autor: Anna Janošková

Stovky tisíc Barmánců dnes vyšly do městských ulic, aby ukázaly nespokojenost s nastolenou vojenskou diktaturou a následovaly tak vyhlášenou generální stávku v zemi. K výzvě opozice se připojilo několik majitelů firem, obchodníků a zástupců veřejnosti. O víkendu požádali o ukončení násilí a zahájení společného dialogu také barmští biskupové.

Generální stávku 2222 dnes následovalo a do ulic vyšlo několik set tisíc demonstrantů, požadují ukončení vojenské vlády a propuštění zvolené představitelky národa Aun Schan Su Ťij. „Připojil jsem se k celonárodnímu protestu 2222 jako občan této země. Musíme protestovat a uspět. Zavřel jsem proto svůj podnik a připojil se k demonstraci," řekl podle ČTK muž jménem Zajar, který v hlavním městě Neipyijto prodává balenou vodu. „Pokud jsme proti diktatuře, mohou nás zastřelit. Každý to ví. Musíme se však postavit proti diktatuře,“ citoval server Frontier Myanmar jednoho z demonstrantů.

Biskupská konference, podle které se konflikt zintenzivňuje, vyzvala k ukončení „krveprolití mezi sourozenci“ a návratu k míru a dialogu. „Myanmar by mohl zmizet z mapy, pokud nebudeme řešit problémy země nenásilně a společně. Prolévání krve mladých nevede do budoucnosti,“ uvedli biskupové v prohlášení.

Evropská unie chce na zemi uvalit sankce, shodli se na tom ministři zahraničí EU na svém jednání.

Zdroj: Kathpress, ČTK, Vaticannews

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Symfonie číslo 3 d moll - šestá věta - Nicht mehr so breit; Autor: Mahler Gustav; Dirigent: Bernstein Leonard; Sóla: Ludwig Christa - alt; Soubor: New Yokrkští sboroví umělci, Brooklynský chlapecký sbor
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony