Na zvony smíření v Přerově přispívají i potomci obětí masakru na Švédských šancích

Na zvony smíření v Přerově přispívají i potomci obětí masakru na Švédských šancích
16. června 2021 Události Autor: Jana Kuklová

Čtvrt milionu korun se vybralo ve sbírce od jejího zahájení před třemi měsíci na tři nové zvony pro přerovský kostel svatého Vavřince. Spolek Přerovské zvony smíření jimi chce uctít památku obětí masakru na Švédských šancích v roce 1945.

Ten se po skončení 2. světové války odehrál nedaleko Přerova. Zemřelo při něm téměř 270 Němců z vlakového transportu. Na jednom z nových zvonů mají být vyryta jména 74 zavražděných dětí. 

Zvony by se měly ve věži přerovského kostela objevit v březnu příštího roku. Jejich výroba bude stát přibližně tři miliony korun. “I když rozjezd sbírky byl poněkud pomalejší, nyní do ní přispívá stále více lidí. Nejedná se jen o dárce z Přerova, ale z celé republiky. Nedávno nám například přišel dopis od jednoho pána z jižní Moravy, kterého sbírka oslovila a také přispěl,” vysvětlila pro Proglas Anna Sýkorová ze spolku Přerovské zvony smíření a dodala: “Už od počátku sbírky se nám také hlásí potomci lidí, kteří v roce 1945 zemřeli na Švédských šancích. Protože ale často žijí na Slovensku a v Německu, zřídili jsme také sbírkový účet v eurech, aby se jim peníze pohodlněji zasílaly.”

Památku obětí tuto sobotu – v den výročí masakru – připomene také pietní akt na Švédských šancích. 

ilustrační foto: Pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony