Na Velehradě představili hmatový model pro poutníky se zrakovým postižením

14. srpna 2018 Události Autor: Anežka Wiewiorková

S charakterem poutního místa Velehrad se nově mají možnost seznámit poutníci se zrakovým postižením, Matice velehradská pro ně nechala vytvořit haptický půdorys areálu.

„Za touto myšlenkou stojí kolega Petr Hudec, člen Matice velehradské, pracovník Národního památkového ústavu, který se o Velehrad dlouhodobě zajímá. Na poutním místě také několik let pracoval. Díky jeho podnětu a spolupráci s ním se podařilo vytvořit haptický půdorys pro návštěvníky se zrakovým handicapem,“ řekl Proglasu koordinátor kulturních aktivit na poutním místě Velehrad Petr Slinták s tím, že model si mohou vypůjčit nejen zrakově postižení lidé. Plastický model poutního areálu na Velehradě je pro nevidomé i vidící návštěvníky k dispozici v informačním centru a to formou pevného panelu i mobilní lehké varianty, kterou si mohou zapůjčit. „Návštěvníci si mohou haptický půdorys vzít s sebou a procházet Velehradem, model by jim měl zlepšit orientaci v prostoru a představit mu jej ve větší plastičnosti tak, aby si dokázali evokovat prostředí, kterým prochází,“ dodal Slinták.   Plastické ztvárnění budov, dlážděných či zatravněných ploch je doplněno legendou v Braillově písmu, která popisuje jednotlivé objekty. Dílo vytvořilo občanské sdružení Vide manibus, které se specializuje na tvorbu reliéfní grafiky pro nevidomé.

Příležitost vyzkoušet nový model budou mít návštěvníci třeba také zítra, kdy se na Velehradě koná titulární slavnost baziliky Nanebevzetí Panny Marie.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony