Na Velehradě se koná setkání vozíčkářů

4. července 2018 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Na mezinárodní setkání na Velehrad dorazilo zhruba 100 vozíčkářů. Kromě handicapovaných z České republiky přijeli také účastníci ze Slovenska a Německa.

Informoval o tom Michal Umlauf z Maltézské pomoci, která je hlavním organizátorem setkání handicapovaných. Akce je tradiční součástí cyrilometodějských Dnů lidí dobré vůle. „O vozíčkáře se stará 70 dobrovolníků, kteří jsou tu už od 2. července. Prošli přípravným kurzem, aby věděli, jak se správně o člověka s postižením postarat, aby dokázali ovládat vozíček, případně zabezpečit základní pečovatelské úkony. Přicházejí nám pomoct také naši kamarádi a známí, kteří obstarávají občerstvení nebo drobné organizační věci," sdělil Umlauf.

Tradiční setkání podle něj nabízí lidem se zdravotním postižením možnost pobavit se a navázat nová přátelství. Řada z nich se totiž po celý rok z ústavní péče nikam nedostane. Pro vozíčkáře je dnes od 16:00 připravena poutní bohoslužba v bazilice, po ní následuje setkání na nádvoří před základní školou, kam přijdou vozíčkáře pozdravit hudebníci a další osobnosti. Chybět by mezi nimi neměl například Vašo Patejdl nebo členové kapely Mirai. Lákadlem setkání bývá také večerní koncert lidí dobré vůle, který vozíčkáři tradičně sledují z míst v prvních řadách. Po jeho skončení se setkají u ohně, kde je čeká opékání špekáčků a zpěv za doprovodu kytary.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony