Na Velehradě probíhá první pouť literátů

25. listopadu 2017 Události Autor: Filip Breindl

Odkazu básníka a vězně komunistické totality Jana Zahradníčka je věnován program první literární pouti, která se dnes koná na Velehradě. Po mši svaté v kapli Stojanova gymnázia proběhly semináře, besedy a program vrcholí společenským setkáním s ochutnávkou vína.

Pouť volně navazuje na podobná setkání píšících křesťanů, která na Svatém Hostýně organizoval básník Karel Vysloužil (1927-2015). "To byla akce do jisté míry uzavřená pro okruh lidí, který se tam každoročně scházel, přátel Karla Vysloužila. Tato velehradská pouť je více otevřena veřejnosti, má strukturovaný kulturní i duchovní program. Nejde nám ale o masovou akci, je to komorní setkání," popsal koordinátor kulturních akcí na Velehradě Petr Slinták.

Semináře zaměřené na Jana Zahradníčka (1905-1960) připomněly mimo jiné básníkův vztah k tomuto poutnímu místu, kde jeho budoucí žena působila jako učitelka a on ji navštěvoval. Bylo také představeno vydání textů z nedávno nalezeného Zahradníčkova sešitu, do kterého si zapisoval v leopoldovském vězení. "jeho osud je zajímavý jednak tím, co stvořil, to silné osobní dílo, zároveň velké tragédie, které se odehrávaly v jeho životě, až takový jobovský osud. Přišlo nám ideální představit právě jej, jako člověka, který přestože je drcen, vydává ze sebe to nejlepší," uvedl Slinták. Hostem literární pouti na Velehradě byl i básníkův syn Jan Zahradníček mladší. Vzhledem k otcovu dlouhému pobytu ve vězení jej příliš nepoznal, postupně se pak seznamoval s jeho dílem. "Také díky setkání s jeho přáteli, spoluvězni, si člověk uvědomí, že to byl asi člověk, který něco věděl a uměl a měli bychom nějak pokračovat, o pozůstalost a archiv se nějak postarat," řekl dnes na Velehradě.

Podle Petra Slintáka se teprve ukáže, zda dnešní pouť zahájí tradici podobných akcí. "Podstatné je, co to pro nás bude znamenat a zda si z toho něco odneseme. Pokud ten výsledek setkání bude v tomto ohledu pozitivní, rádi bychom na něj navázali dalším ročníkem. Nechci však předbíhat - je to moje přání, ale uvidíme," řekl Proglasu organizátor velehradské pouti.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony