Na Slovensku se o Velikonocích otevřou kostely

Na Slovensku se o Velikonocích otevřou kostely
31. března 2021 Události Autor: Daniel Blažke

Slovenské kostely bude možné od 1. dubna navštívit "za účelem individuální duchovní péče". Rozhodla o tom dnes slovenská vláda. Schválila tak návrh místopředsedy vlády, ministra financí a budoucího premiéra Eduarda Hegera. Tuto výjimku ze zákazu vycházení přijala po jednání ministra Hegera s předsedou Konference biskupů Slovenska Mons. Stanislavem Zvolenským. Vláda rozhodla, že podmínky výkonu individuální duchovní péče stanoví hlavní hygienik Slovenské republiky. 

Slovenský parlament zase na návrh jednoho z nezařazených poslanců vybídl vládu, aby zavedla taková opatření, která umožní konání velikonoční bohoslužby venku. V zemi přitom kvůli koronaviru nadále platí zákaz shromažďování více než šesti osob.

Slovenští politici i odborníci opakovaně vyzývali obyvatele země, aby o Velikonocích dodržovali karanténní opatření a necestovali. Právě těchto svátků mnoho obyvatel Slovenska v minulosti využívalo k návštěvám příbuzných či známých; už loni o Velikonocích platila v zemi během první vlny koronavirové nákazy různá omezení.

Epidemická situace na Slovensku se v posledních zhruba dvou týdnech zlepšuje. Počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění klesl na 3189, tedy na nejnižší hodnotu od první poloviny ledna. Pokles zmíněné skupiny pacientů v nemocnicích pod hranici 3000 je podle národního protiepidemického systému hlavní podmínkou pro odvolání nejvyšší stupně varování a k uvolnění omezení.

zdroj: tkkbs.sk; ČTK