Na obnovení rotundy svatého Václava se zatím vybralo přes milion korun

21. července 2015 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Sbírka na záchranu a zpřístupnění rotundy sv. Václava na Malé Straně vynesla za půl roku 1,3 milionu korun. Dnes o tom informoval  proděkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Martin Vlach. V budově této instituce, která sbírku pořádá, byla románská památka nalezena.

Stavba byla více než 300 let považována za ztracenou, badatelé ji objevili  před deseti lety při rekonstrukci budovy. Hledali ji už několikrát, ale vždy nakonec konstatovali, že zanikla při budování jezuitského profesního domu. V červenci zahájil tým archeologů druhou etapu záchrany, ve které budou odborníci porovnávat zjištěné reálie o historii památky se svatováclavskými legendami. "Archeologové z Národního památkového ústavu se přiklánějí k názoru, že se znovuobjevená rotunda váže k nejstarším legendám o sv. Václavu, a může tak být spojována se zázraky kolem jeho smrti," uvedl Vlach. Pod betonovou podlahou rotundy se dochoval mimořádně cenný fragment románské keramické dlažby z 11. století. Také další nález, kamenný kruh z 10. století, svědčí o jedinečném významu tohoto místa pro českou historii.

Celkové náklady na obnovu dosáhnou deseti milionů. Pětinu částky chce fakulta získat sbírkou přes internetovou aplikaci Naše rotunda. Další peníze, až 80 procent, by měla škola získat z grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.