Dominik Duka: nechme se inspirovat sv. Václavem

29. září 2014 Události Autor: Petr Pospíšil

V den svátku hlavního českého patrona, přemyslovského knížete a mučedníka svatého Václava, se na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi uskutečnila Národní svatováclavská pouť. Homilii přednesl kardinál Dominik Duka. Zaměřil se odkaz svatého Václava, který nás provází moderními dějinami a veřejnost vyzval k tomu, aby se příkladem tohoto dědice české země nechala inspirovat.

„Svatý kníže Václav nás provází dějinami a v různých situacích k nám hovoří různě. Jako kníže pracující na vinici a při žních nám dodnes říká, že musíme pracovat. Víme, že pracoval tak, aby plody své práce mohl jako důstojný obětní dar předložit Bohu. Jeho oběť byla Bohem přijata. Pracujme jako on – soustavně a hlavně kvalitně. Chraňme proto náš právní řád – především svou vlastní slušností, ale také trváním na jeho uplatňování“, řekl v promluvě během mše kardinál Duka.

Hlavním celebrantem dopolední bohoslužby byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Zúčastnili se také další duchovní včetně apoštolského nuncia Giuseppe Leanzy, který korunoval Palladium země české – medailon Madony s dítětem, který svatý Václav dostal od své babičky Ludmily a nosil jej na své hrudi. Aby po jeho smrti unikl znesvěcení, byl uschován jedním z Václavových druhů a objeven teprve nedávno. Za komunismu byl uzavřen v trezoru generálního ředitelství Státní bezpečnosti. Kvůli této skutečnosti jej na mši k oltáři přinesly politické vězenkyně.

Na památku včerejší korunovace vydala Česká mincovna zlaté a stříbrné pamětní mince v celkovém nákladu 200 a 500 kusů. Vyobrazen na nich je reliéf Madony s dítětem pokovaný ryzím zlatem. Průměr mají 50 milimetrů.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony