Noví majitelé karmelitánského kláštera v Praze ho otevřou veřejnosti

Noví majitelé karmelitánského kláštera v Praze ho otevřou veřejnosti
17. února 2020 Události Autor: Kristýna Fuksová

Klíče od karmelitánského kláštera symbolicky převzali jeho noví majitelé. Opouští ji ženská větev řádu a na Hradčanském náměstí v Praze je nahradí jejich mužští bratři. Budou v něm nabízet duchovní, kulturní a vzdělávací program a nově se klášterní budova z velké části otevře veřejnosti.

"Klášter byla kluzura lidé měli přístup jen do jeho malé části takzvané fortny. My jsme udělali obrat v tom, že původní prostory pro veřejnost budou nově sloužit pro komunitu karmelitánů a novou fortnou se stane zbytek kláštera," vysvětlil Proglasu změnu v klášteře hlavní manažer projektu P. Petr Glogar. Starat by se o objekt měla asi trojice karmelitánů, kteří by zaštiťovali vizi centra. "Budeme se věnovat duchovnímu a duševnímu růstu. Nabízíme například protor pro pobyty na exerciciích, pro duchovní obnovy nebo místo ticha pro všechny, kteří se zrovna nechtějí účastnit programu," přiblížil projekt karmelitán Glogar.

Oficiálně se klášter otevře 24. března. Některých událostí se zájemci budou moci zúčastnit již před oficiálním zpřístupněním budovy. Například na Popeleční středu nabízí zamyšlení nad symbolem popela. Protože objekt projde i stavebními úpravami, P. Petr Glogar zve všechny, aby přišli s pracemi pomoct.

Klášter na Hradčanském náměstí v Praze dostala komunita sester Karmelu sv. Josefa po návratu z exilu za Josefa II. na konci 18. století jako náhradu za již obsazený klášter na Malé Straně. Kvůli malé zahradě a vzrůstajícímu hluku se sestry rozhodly v roce 2005 hledat nový pozemek pro svůj život. Začátkem roku 2018 koupily zemědělský statek v obci Drasty na Praze-východ. Rekonstrukce statku si podle dřívějšího vyjádření pražského arcibiskupství vyžádá asi půl miliardy korun.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony