Charita připomíná 20 let od povodní, v Olomouci rozdává zpravodaje

Charita připomíná 20 let od povodní, v Olomouci rozdává zpravodaje
10. července 2017 Události Autor: Filip Breindl

Na připomínku dne, kdy před dvaceti lety ochromila velká voda Olomouc, rozdávají kameloti tamní arcidiecézní charity (ACHO) povodňové zpravodaje podobné těm, kterými v červenci 1997 organizace zajišťovala informace pro obyvatele. "Mohou si přečíst výběr zpráv a prohlédnout dobové fotografie. Udělali jsme výběr z rubrik původního zpravodaje, který tehdy vycházel," popsala mluvčí ACHO Karolína Opatřilová.

Ve většině města tehdy nešel elektrický proud, nefungovaly telefony, došlo k zastavení dodávek plynu a někde i vody. Řada lidí zůstala odříznutá od světa v panelových domech na zaplavených sídlištích. Podobná situace byla i na dalších místech Moravy, Slezska a východních Čech. Vedle zpravodaje to charita popisuje fotografiemi a příběhy lidí na webu povodne97.cz. "Byla to největší pohroma, která Česko dosud zasáhla. I když tehdy na to nikdo nemohl být připraven a nedalo se tušit, jaký rozsah ta katastrofa bude mít, ukázalo se, že bylo mnoho solidárních lidí a přes tu nepřipravenost dělali všichni maximum a dokázali těm lidem pomoci," poznamenala Opatřilová k červenci 1997, kdy si povodně v Česku vyžádaly 50 lidských životů. Dodala, že tato událost, po níž došlo k vytvoření integrovaného záchranného systému koordinovaného hasičským sborem, znamenala určitý milník i pro charitu: "Dokázala si na těch povodních, že je schopna pomáhat. Od té doby se mnoho změnilo a charita se snaží neustále svou pomoc i systém včasné reakce na podobné mimořádné události stále vylepšovat," řekla mluvčí ACHO s tím, že organizace například ve svých skladech má věci potřebné pro okamžitou pomoc a v krátkém čase také může vyhlásit finanční i materiální sbírku a její výtěžek koordinovaně doručit na místo potřeby. 

NyníDuchovní hudba
Skladba: Biblická hudba - Žalm 123; Autor: Anonymus; Sóla: Attia Adolphe , Scherb Michel , Kacmann Emile - zpěv, Géliot Martine - harfa
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony