Kosovští katolíci mají nové biskupství s katedrálou sv. Matky Terezy

5. září 2018 Události Autor: Filip Breindl

Papež František rozhodl o obnovení historické katolické diecéze na území Kosova, když povýšil dosavadní apoštolskou administraturu Prizren-Priština na běžné biskupství. Do jeho čela jmenoval Dodëho Gjergjiho, nynějšího apoštolského administrátora.

Tento 55letý biskup přijal svěcení v roce 2006, tehdy pro službu v albánské diecézi Sapë. V Kosovu, jehož nezávislost vyhlášenou na Srbsku v roce 2008 některé země světa včetně Vatikánu neuznaly, převažuje islám, žijí tam ale také pravoslavní a asi 60 tisíc katolických křesťanů.

V této části Balkánu vznikla církevní správa už ve 4. století, kdy zde fungovala arcidiecéze Dardania. K obnovení biskupství ve Skopje došlo v polovině 17. století, název Skopje-Prizren má od roku 1969. Vytvoření apoštolské administratury reagovalo v roce 2000 na rozdělení Jugoslávie. Zřízení biskupství bylo oznámeno ve výroční den a liturgickou památku sv. Matky Terezy z Kalkaty (1910-97), zřejmě nejznámější katoličce albánské národnosti, jíž je také zasvěcena novostavba katedrály v Prištině. Nová diecéze nebyla začleněna do žádné církevní provincie, zůstává přímo podřízena Svatému stolci.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony