Katolická nemocnice v Bejrútu se potýká s nedostatkem financí

Katolická nemocnice v Bejrútu se potýká s nedostatkem financí
19. ledna 2022 Události Autor: Anežka Hlávková

Církevní nemocnice v Bejrútu, největší zdravotnické zařízení Blízkého východu s psychiatrickou specializací, je na pokraji krachu kvůli setrvávající hospodářské krizi v Libanonu. O pomoc pro činnost nemocnice františkánských sester od Libanonského Kříže požádala katolická humanitární organizace Kirche in Not.

Kliniku s kapacitou 800 lůžek, která se stará o lidi s dlouhodobými duševními obtížemi, provozují řeholnice od roku 1952. Kvůli pandemii covidu přišla nemocnice o měsíční veřejnou dotaci. Vzrostly naopak provozní náklady například v důsledku nepravidelných dodávek elektrické energie, kterou si zdravotnické zařízení musí vyrábět naftovými generátory. „Psychiatrická nemocnice sv. Kříže je katolické neziskové zařízení v Bejrútu, které ekonomická krize přivedla na pokraj krachu,“ píší na webu Kirche in Not. Tam mají i účet, na který je možné na nemocnici v Bejrútu přispět.

Nemocnici, která vznikla z ústavu pro duševně nemocné sirotky z první světové války, založil blahoslavený kapucín Jakub Haddad (1875-1954) a vedením pověřil místní kongregaci sester františkánek od Libanonského kříže. Ta v zemi působí od roku 1930 a patří také k dílu bl. Jakuba Haddada, stejně jako řada škol a nemocnic. 

Zdroj: Kathpress, Kirche in Not, Rádio Vaticana

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony