Psychiatr varuje: duševní problémy způsobené krizí se teprve objeví

Psychiatr varuje: duševní problémy způsobené krizí se teprve objeví

Současná pandemie má také  vliv na pacienty trpící duševními onemocněními. 

Lékaři přesto očekávají největší vlnu nových psychiatrických obtíží až po uvolnění nynějších protikoronavirových opatření. “Obávám se, že hlavní dopad aktuální krize a karantény na psychiatrické pacienty i lidi všeobecně teprve dopadne. Nyní jsme izolovaní a tak se všechny problémy zatím skrývají pod pokličkou. Lidé se proto teprve začnou ozývat s psychickými problémy, které jim současná krize způsobila a ještě způsobí,” říká psychiatr a psychoterapeut Lukáš Krejčů a dodává: “Například pro lidi s úzkostnými poruchami je typické, že dokud jsou pod tlakem, tak se zapřou a vydrží to. Ale ve chvíli, kdy se daná situace uvolní a oni mohou povolit, tak se jim paradoxně udělá hůř.”

Lukáš Krejčů také přiblížil, co teď nejčastěji jeho klienty trápí: “Psychotičtí pacienti, kteří mají sklon ke konspirativnímu vysvětlování určitých událostí, řeší především vznik samotné koronavirové krize. Považují to například za spiknutí. Na krizi reagují ale i úzkostní pacienti, kteří trpí aktuálním zvýšením stresového tlaku.”

Psychiatr Lukáš Krejčů proto doporučuje, aby lidé nyní nevyvíjeli přílišný tlak na ty, které už trápí nějaké duševní onemocnění. Důležité podle něj také je, aby se lidé vyvarovali úplné izolaci: Snad nekazím práci epidemiologů, domnívám se ale, že je potřeba i v současné situaci chodit ven. Především teď, kdy už máme jaro a svítí slunce, je pořád lepší být venku s rouškou, než být zavřený doma.”

NyníDuchovní hudba
Skladba: And one the Pharises (1990) - Jeden z farizeů pozval Ježíše k jídlu; Autor: Pärt Arvo; Dirigent: Uhlíř Richard; Soubor: Gentelemen Singers
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony