Karlu III. náleží i titul obráce víry

Karlu III. náleží i titul obráce víry
10. září 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nástupnická rada dnes v Londýně oficiálně oznámila úmrtí královny Alžběty II. a prohlásila Karla III. novým britským králem. Slavnostní ceremoniál ze Svatojakubského paláce poprvé v historii vysílala televize. Karel III. v osobním projevu ve druhé části nástupnického ceremoniálu vyjádřil prosbu všemohoucímu Bohu o vedení a pomoc při plnění těžkého úkolu, který mu byl uložen a kterému podle svých slov věnuje zbytek života. Přitom se zavázal, že bude následovat „inspirativního příkladu“ své matky a pronesl formální přísahu o zachování Skotské církve. Královský palác poté oznámil přesný harmonogram smutečních událostí, které 19. září zakončí státní pohřeb královny Alžběty II. ve Westminsterském opatství.

Mezi úkoly s tituly, které na sebe nyní bere hlava anglikánské církve král Karel III., patří i obrana víry. Titul „obránce víry“ (Defensor Fidei) byl anglickému králi Jindřichu VIII. udělen v říjnu 1521. Jednalo se o poděkování od papeže Lva X., který s potěšením zaznamenal, že Jindřich hájil papeže i katolickou nauku proti obviněním Martina Luthera. Když se Jindřich VIII. o několik let později rozešel s katolickou církví, papež mu titul odebral. V roce 1543 jej však dostal znovu, tentokrát od anglického parlamentu, s úkolem chránit anglikánskou víru. V souvislosti s tímto titulem se od roku 1714 na mincích v království používá zkratka DF nebo FID DEF.

„Když princ Charles v roce 1994 nahlas vyslovil myšlenku, že pojem ‚ochránce víry‘ chápe jako ‚ochránce všech náboženství v království‘ a že by podle toho mohl změnit korunovační obřad nebo korunovační přísahu, nebyl přijat. Stejně jako v mnoha jiných věcech prostě předběhl svou dobu,“ píše agentura Kathpress. V roce 2012, u příležitosti 60. výročí svého nástupu na trůn, pronesla Alžběta II. projev, v němž vyjádřila to, o čem její syn přemýšlel již před mnoha lety: „Úkolem anglikánské církve není bránit anglikánskou víru na úkor jiných náboženství. Ne, anglikánská církev má naopak povinnost chránit svobodné praktikování všech náboženství v zemi. Ve skutečnosti církev vytvořila prostředí, v němž mohou svobodně žít i jiná náboženská společenství a lidé bez vyznání.“

Charles, který sám sebe považuje za zakotveného v anglikánské víře, projevuje velkou otevřenost vůči jiným náboženstvím. Náboženství a spiritualita jsou pro něj důležitá témata. V rozhovoru pro BBC v únoru 2015 opět zmínil, že by se sám sebe považoval za ochránce všech náboženských komunit – a odkázal na zmíněný královnin projev.

zdroj: Kathpress

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony