Na královnu Alžbětu II. vzpomíná celý svět, včetně českých církevních představitelů

Na královnu Alžbětu II. vzpomíná celý svět, včetně českých církevních představitelů
9. září 2022 Události Autor: Jana Kuklová

Velká Británie truchlí po včerejším úmrtí královny Alžběty II. Lítost nad jejím skonem vyjadřovaly dlouho do noci před Buckinghamským palácem v Londýně tisíce lidí a další i dnes přicházejí před královské sídlo položit květiny či zapálit svíčku. 

„Britská veřejnost dnes hluboce truchlí, a to bez ohledu na individuální politický vztah k monarchistickému zřízení. Královna totiž byla hluboce milována a respektována, dokonce i antimonarchisty. Takže i když vzhledem k jejímu vysokému věku bylo možné její skon očekávat, byl to opravdu pro všechny velký šok,” vysvětlila ve vysílání Proglasu expertka na britskou politiku z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií na Masarykově univerzitě v Brně Monika Brusenbauch Meislová.

Památku královny, kterou mnozí státníci v kondolencích oceňují mimo jiné za její neúnavnou službu lidu, uctily dnes minutou ticha parlamenty řady zemí, včetně české Poslanecké sněmovny.

Lítost nad úmrtím Alžběty II. a upřímnou soustrast britské královské rodině vyjádřili také čeští církevní představitelé. „S  královnou Alžbětou II. jsem měl možnost setkat se dvakrát,  a  to při její návštěvě Prahy i Brna krátce před jejími sedmdesátými narozeninami. Její život jsem vnímal jako naplněnou službu druhým. Službu, kterou ve všech jejích ohledech s respektem přijala a s věrností a noblesou naplňovala. Královnu Alžbětu považuji za nepřehlédnutelnou osobnost novodobých dějin,” uvedl ve své vzpomínce biskup Vojtěch Cikrle.

Kardinál Dominik Duka na svém facebookovém profilu o Alžbětě II. napsal: „Byla symbolem zápasu za svobodu celého světa, kdy v době 2. světové války nastoupila do vojenské služby na letišti. Na začátku této války teprve jako 14letá prohlásila do rozhlasu BBC: ‚Všichni víme, že nakonec skončí vše dobře, protože Bůh se o nás postará a dá nám vítězství a mír. A až nastane mír, pamatujte, že bude na nás, na současných dětech, abychom svět zítřka udělali lepším a šťastnějším místem.‘

Podle pomocného biskupa pražské arcidiecéze Václava Malého se Alžběta II. stala symbolem solidnosti, spolehlivosti, stálosti a vytrvalosti. Do rozkolísané současnosti vnesla povzbudivé znamení, že je toho možné dosáhnout, když začne každý sám u sebe,“ napsal biskup Malý na Facebooku. Pražský arcibiskup a předseda České biskupské konferece odeslal za katolickou církev oficiální kondolenci. Píše v ní, že zesnulá královna byla pro celé lidstvo vzorem v mnoha ohledech, v neposlední řadě pro svou pevnou víru v Boha a úctu k instituci rodiny. To Graubner považuje i za její odkaz. Novému panovníkovi Karlovi III. vyprošuje odvahu a Boží pomoc k poslání, které přijal.