Zemřel Ladislav Mácha, vyšetřovatel StB týrající kněze Toufara

15. listopadu 2018 Události Autor: Filip Breindl

Vyšetřovatel komunistické tajné policie Ladislav Mácha, který se podílel na umučení kněze Josefa Toufara v roce 1950, zemřel před několika týdny v ústraní v jižních Čechách. Bylo mu 95 let. Proglasu to sdělil spisovatel a publicista Miloš Doležal, který se věnuje dokumentování Toufarova života a událostí kolem takzvaného Číhošťského zázraku v roce 1949.

"Pokud se v posledních minutách či vteřinách jeho života něco převratného, tak on skutečně do poslední chvíle zatvrzele stál na svých stanoviscích a absolutně ničeho nelitoval. Nelitoval ani toho, že se podílel na brutálním vyšetřování kněze Josefa Toufara, absolutně ne," řekl Proglasu Doležal, který podle svých slov s Máchou naposledy hovořil během letošního roku. "O událostech, které se kolem Josefa Toufara dějí v posledních letech (exhumace ostatků, uložení v kostele v Číhošti, otevření procesu blahořečení - pozn. red.) byl velice dobře informován. Sledoval sdělovací prostředky a věděl o tom, přesto to s ním nijak nehnulo, ba naopak - ve svých pozicích byl stále zatvrzelejší a zatvrzelejší," uvádí spisovatel Doležal, který ve své knize Krok do tmavé noci zachycuje společné rozhovory s Ladislavem Máchou v 90. letech. Tehdy poslal soud Máchu na pět let do vězení za trestné činy spáchané v době totality včetně násilí vůči knězi Toufarovi. Odsouzený se pak skrýval a nástup trestu odmítal ze zdravotních důvodů. Nakonec ho policie zatkla, na svobodu se podmínečně dostal po odpykání poloviny trestu. 

Miloš Doležal nám sdělil, že Máchově osobnosti se chce dále dokumentaristicky věnovat, také proto, že objevil informace o jeho kariéře během normalizace, kdy působil na vysoké pozici ve státním rozhlasu a vyučoval na vysokých školách. Tato etapa navázala na období kolem roku 1968, kdy v souvislosti s umučením P. Toufara čelil trestnímu stíhání - po nástupu Husákova režimu projednávání případu skončilo. "Rozhodně na tom portrétu Ladislava Máchy chci zapracovat a rozšířit ho o řadu nových věcí. Je to také příběh našeho 20. století se všemi peripetiemi, u něj křesťanským dětstvím, válkou, 50. lety, rokem 1968 a tak dále. Nějakým způsobem to mapuje určité nečernobílé vidění československých novodobých dějin. Chci se tedy ještě Máchovi věnovat a budu se mu - bohužel - muset ještě věnovat," uzavřel Miloš Doležal.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony