Je to pro mě zpětná vazba, že to děláme dobře, říká oceněný zakladatel Centra paliativní péče

Je to pro mě zpětná vazba, že to děláme dobře, říká oceněný zakladatel Centra paliativní péče
1. března 2023 Události Autor: Jitka Uhnavá

Ředitel Centra paliativní péče psycholog Martin Loučka získal cenu pro společensky prospěšného podnikatele za loňský rok. Jeho i snahou jím založené organizace je, aby každý medik prošel výukou paliativní péče a zažil praxi v hospici. Pomáhají tomu centrem vyškolené týmy v péči o umírající v nemocnicích po celém Česku. Co pro Martina Loučku ocenění znamená a o co se jeho projekt snaží, sdělil ve vysílání Proglasu.

Loučku během studia psychologie oslovila myšlenka hospicové péče. V té době proto založit organizaci, která bude zlepšovat podmínky paliativní péče. Právě za ni obdržel ocenění pro společensky prospěšného podnikatele. "Jsem z toho až dojatý, pohnutý. Ceny si nesmírně vážím a je to pro mě velká čest," okomentoval událost Martin Loučka. "To ocenění z podnikatelského pohledu pro - v podstatě - neziskový projekt je pro mě zpětná vazba, že to děláme dobře," dodal.

Loučkovo Centrum paliativní péče nabízí několik vzdělávacích kurzů pro zdravotnické i nezdravotnické instituce pracující s lidmi na konci života. "Nám jde o to, aby pro lidi, kteří jsou v závěru života, byl ten čas, který mají, co nejlepší. Proto spolupracujeme s nemocnicemi, s domovy pro seniory nebo hospici, a snažíme se jim pomáhat, aby tuto náročnou práci zvládali dobře," popsal Loučka myšlenku projektu.

Podle něj je situace v Česku lepší než v době, kdy se o téma začal zajímat. Dostupnost paliativní péče ale stále není taková, jak by bylo potřeba. "Těší mě, že se to v posledních letech se to výrazně zlepšuje. Máme tu dlouhodobou podporu tohoto tématu jak ze strany ministerstev, tak pojišťoven nebo médií. Zároveň zpoždění, které musíme dohnat, bylo na začátku veliké a určitě je před námi ještě mnoho práce," uvedl psycholog Loučka.

S ředitelem Centra paliativní péče psychologem Martinem Loučkou na Proglasu hovořila moderátorka Alena Šedivá. Celý rozhovor si můžete poslechnout tady: