Jdu do té své služby s otevřeným hledím, říká Pavel Konzbul

Jdu do té své služby s otevřeným hledím, říká Pavel Konzbul
23. května 2016 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Pavel Konzbul, nový pomocný biskup pro brněnskou diecézi, zůstane ve své službě doma v Brně. Jeho role začne fungovat v okamžiku svěcení, které se uskuteční o slavnosti Petra a Pavla 29. června od 14 hodin. Pomocného biskupa jmenoval papež František v sobotu.

 

„Jdu do té své služby s otevřeným hledím. Rád se nechám překvapit, jsem takový typ člověka, který to, co přijde, vezme a snaží se to dělat naplno a moc se netrápím tím, co to bude nebo nebude,“ řekl o sobě pater Pavel.


V nejbližších dnech bude zatím stále vykonávat službu faráře v katedrále na Petrově. Tvořit plány jako pomocný biskup začne až po okamžiku svěcení. „Těším se na nová dobrodružství, nové úkoly a nové věci, současně je mi líto, že musím opustit farnost, ale to není jenom rozhodnutí lidské,“ popsal své pocity otec Konzbul. „Myslím si, že jsem s tím počítal daleko méně, než nám velí zákony pravděpodobnosti. Současně bych chtěl poprosit posluchače rádia Proglas o modlitbu,“ požádal nový pomocný biskup, který se s posluchači a pracovníci Proglasu modlil polední modlitbu Anděl Páně, když působil jako spirituál na Biskupském gymnáziu v Brně.

 
Pravděpodobně bude otec Konzbul podle brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho působit v oblasti školství nebo výchovy. „Jeho organizační schopnosti budou využity tam, kde je to potřebné,“ prozradil na tiskové konferenci brněnský biskup. Otec Pavel se narodil v Brně, kde vystudoval obor elektrotechnologie na VUT. Kněžské svěcení přijal roku 2003 a působil ve farnostech Letovice, Boskovice, Starovice a Hustopeče u Brna. Nyní působí na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Jako pomocný biskup zůstane ve svém rodném městě.  „Mám z toho radost a měl jsem i radost, že jsem mohl působit na biskupském gymnáziu a tady na Petrově, protože Brno mám rád a okolí Brna také. Takže jsem rád, že můžu být tady, kde jsem šťastný,“ řekl otec Pavel.


Ve svém úřadě bude dalším pomocným biskupem po otci Petrovi Esterkovi, který dnes žije v Kalifornii a jehož rezignaci potvrdil papež František v roce 2013. „Otec Pavel má pomáhat, protože cítím, že je zde mnoho nových věcí, které chtěly, aby se jim někdo věnoval,“ vysvětil biskup Cikrle, proč pater Pavel zůstane doma v brněnské diecézi.  


Za znak si nový brněnský pomocný biskup zvolil meč na červeném poli ve tvaru kříže se znaky alfy a omegy. Meč jako symbol apoštola Pavla, svého patrona, a červenou jako znak Brna, kříž jako symbol křesťanství a písmena alfa a omega z Janovy apokalypsy. Heslem budou Ježíšova slova ‚Já jsem cesta, pravda a život‘. „Jsme lidé na cestě, kdy nás Bůh postupně vede, my krok po kroku naplňujeme naši cestu svými malými nebo velkými rozhodnutími,“ popsal otec Pavel důvod svého výběru.


 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony