Biskup Konzbul: Těším se na nové úkoly

21. května 2016 Události Autor: Petr Pospíšil

Brněnská diecéze má ode dneška nového pomocného biskupa. Papež František jím v poledne jmenoval dosavadního faráře při katedrále svatých Petra a Pavla otce Pavla Konzbula, který je zároveň titulárním biskupem litomyšlským.

„Teoreticky každý vysvěcený kněz může být biskupem. Ale že by mě to napadlo, nebo že bych s tím počítal? Myslím si, že jsem s tím počítal daleko méně, než nám velí zákony pravděpodobnosti“, řekl o svých bezprostředních dojmech ze jmenování biskupem otec Konzbul.

Sídelní biskup Vojtěch Cikrle se na svého pomocníka podle svých slov těší. "Vážím si ho pro jeho systematičnost, spolehlivost, široký společenský rozhled a pro řadu dalších vlastností, kterými přispívá k životu církevního společenství. A považuji za určitou boží hříčku, že po pomocném biskupovi Petrovi přichází biskup Pavel, rovněž nositel jména jednoho z našich diecézních i katedrálních patronů."

„V nejbližších dnech mě asi čeká to, co už dělám třetí rok, stále jsem ještě farářem farnosti u katedrály na Petrově, takže moje běžné farářské povinnosti. Navíc mě čeká spousta nových věcí: čeká mě biskupské svěcení, mělo by to být o slavnosti Petra a Pavla v katedrále ve dvě hodiny odpoledne. Těším se na nová dobrodružství, na nové úkoly a současně je mi ale i trochu líto, že musím opustit farnost. Ale to není jenom rozhodnutí lidské“, popsal Proglasu první kroky v roli pomocného biskupa otec Konzbul.

Na událost zareagoval ředitel Radia Proglas Martin Holík: „Pavla Konzbula znám z jeho osmiletého působení spirituála a kantora na Biskupském Gymnáziu v Brně. Pavel v sobě nezapře myšlení inženýra, jsme spolužáci z elektrofakulty. (…) Jeho kázání jsou břitká, stručná a velmi často humorná. Právě pověstným suchým humorem boduje u mladých i starších. To nejlepší pravidelně vybírá pro nakladatelství Cesta, které má šťastnou ruku na osobnosti, vzpomeňme Marka Orko Váchu, Františka Líznu, Richarda Rohra a další. Při poslechu nebo četbě se vždy těším na neotřelý, inspirativní pohled na evangelium, a že důvod zasmání nebude plytký. Skutečně humor je pro mne atributem otce Pavla a tímto mu vzkazuji, že by v jeho biskupském znaku neměl chybět smajlík s lehce pobaveným úsměvem.“

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony