Diktatura vs. naděje - výstava není jen o mapování utrpení

Diktatura vs. naděje - výstava není jen o mapování utrpení
12. září 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

„Žít pro Krista je možné v každém režimu,“ řekla sestra Zdislava Nosková, když pro Proglas zvala k návštěvě výstavy, která bude v brněnském kostele sv. Jakuba k vidění do 8. října.

Diktatura versus naděje je název výstavy, která zahajuje tento čtvrtek 17. září vernisáží. K její návštěvě na Proglasu vyzvala sestra Zdislava Nosková. Proglasu představila téma výstavy: „není to jenom o mapování utrpení, ale my víme, že pro ty perzekvované to znamenalo i novou výzvu do života. Protože žít pro Krista je možné v každém režimu,“ řekla sestra Zdislava. „Oni tím prošli a tak víme, že to opravdu možné je. I za cenu utrpení,“ uvedla a dodala svoji touhu: „Kéž by se co nejvíce lidí přišlo na tuto výstavu podívat, a takto nejenom obohatit svoje vědomosti, ale taky posílit svoji víru.“

Výstava zachycuje období perzekuce katolické církve v Československu mezi léty 1948-1989. Nicméně postihuje i širší souvislosti. „Výstava ukazuje na to, čím církev a věřící lidé prošli. To je obsaženo asi v 25 panelech, figurínách i fotografiích. Snímky zachycují lidi, kteří internací, násilným shromažďováním řeholníků a řeholnic prošli,“ vysvětluje sestra Zdislava Nosková.

Návštěvníkům s hlubším zájmem o historii je připravena na neděli 4. října na šestnáctou hodinu komentovaná prohlídka. Celá výstava bude k vidění od 17. září do 8. října v kostele sv. Jakuba v Brně, odkud se přesune do prostor kláštera Sester Těšitelek v Rajhradě u Brna. Vstup je volný.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony