Další mezinárodní ocenění pro sazovický kostel

Další mezinárodní ocenění pro sazovický kostel
10. července 2020 Události Autor: Filip Breindl

Novostavba kostela svatého Václava v Sazovicích na Zlínsku získala další mezinárodní ocenění: Poté, co ji kanadský časopis Azure v roce 2017 zařadil mezi deset nejlepších nových budov na světě, se sazovický chrám postavený podle návrhu architekta Marka Štěpána nyní dostal do desítky finalistů mezinárodní ceny sakrální architektury, kterou vyhlašuje nadace Frate Sole.

"Vnímám to také tak, že si česká a moravská sakrální architektura zlepšuje renomé, které tak trochu ztratila," řekl Proglasu Marek Štěpán s tím, že si cení skutečnosti, že jeho práci budou s ostatními finalisty posuzovat osobnosti současné architektury jako Tadao Ando z Japonska.

Ocenění podle Marka Štěpána může být i povzbuzením pro tvůrce nových kostelů, že mohou vytvořit zajímavou i funkční stavbu, pokud budou ctít její vnitřní pravdivost. "V architektuře obecně, nejen u kostelů a kaplí vnímám, že je někdy až lživá, nedrží se té vnitřní pravdivosti. To pak vyústí v umělecký kýč. Když tam je ta vnitřní pravdivost a vnitřní podstata, je to skvělé," řekl architekt, který navrhl i nedávno dokončený kostel v Brně-Lesné. Podle svých slov se nyní věnuje například muzeu betlémů ve Svitavách a menším stavbám, jako jsou kaple. "Od kostelů si teď dávám trochu pauzu," uvedl architekt, jehož Ateliér Štěpán stojí za pěti tuzemskými kostely.

(foto: Wikipedie)

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony