Biskup Cikrle požehnal zvony nového kostela v Brně-Lesné

Biskup Cikrle požehnal zvony nového kostela v Brně-Lesné
14. prosince 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle dnes požehnal 16 zvonům, které budou tvořit zvonkohru na novém kostele Marie Restituty v Brně-Lesné. Slavnosti se účastnilo více než 400 lidí, mezi nimi i autorka zvonů Leticie Vránová-Dytrychová z Brodku u Přerova.

Nejmenší zvon váží 15 a nejtěžší 220 kilo a všechny zvony zaplatili dárci. "V kostele bude tabulka dárců, kteří si zvony "adoptovali," řekl pater Pavel Hověz z místní farnosti. Na věž se budou vytahovat někdy během zimy, až zmrzne půda a bude možné ke kostelu přijet jeřábem. Zvonkohru bude řídit počítač a v repertoáru bude mít přes 50 melodií církevních i světských. "Například koledy, velikonoční či postní melodie," řekl Hověz.

Kostel je téměř dostavěný a slavnostní otevření pro věřící se chystá na 1. května na výročí narození patronky. "Ale už jsme tu slavili diamantovou svatbu našeho kostelníka, který žije 56 let na Lesné. Řekl, že ji tu chce slavit, i kdyby měl stát na jedné noze," řekl Hověz.

V dokončovaném kostele je podle něho potřeba dodělat ještě například vnitřní obložení, aby v něm byla dobrá akustika.

Kostel zvnějšku pokrývají jednoduché symboly křesťanství a různých podob a fází života - třeba otevřená kniha, ratolest, ryba, ale také půllitr piva, který si údajně ráda dopřála i blahoslavená Marie Restituta. Rodačka z Husovic, dnes součásti Brna, žila ve Vídni jako řeholnice a zdravotní sestra. Nacisté ji popravili v roce 1943.

Na věži kostela jsou řeckými písmeny ztvárněna v podobě kříže slova fos a zoé, tedy světlo a život. Jde o motiv z malého olověného křížku z devátého století, nalezeného při vykopávkách poblíž základů kostela v Sadech u Uherského Hradiště. Podle Hověze je tak nový kostel spojen s počátky křesťanství na Moravě.

Na Lesné bylo dosud jen duchovní centrum, nikoli plnohodnotný kostel. Nový chrám bude mít 250 míst pro sedící a prostor na stání. 

Zdroj: ČTK

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony