„Chceme lidem přinést setkání s Bohem,“ říkají pořadatelé charismatického setkání

„Chceme lidem přinést setkání s Bohem,“ říkají pořadatelé charismatického setkání
23. srpna 2019 Události Autor: Hana Strašáková

Ve františkánském klášteře v Hájku u Prahy se na charismatické pětidenní konferenci New Dawn neboli Nové svítání sešla stovka lidí, aby prohloubili svou víru, dostalo se jim povzbuzení a prožili pár dní v příjemné komunitě. Tématem letošního ročníku je verš z knihy zjevení „Hle, všechno tvořím nové“.

Program pravidelně chystá skupina dobrovolníků. Celá akce je inspirována charismatickým setkáním v anglickém Walsinghamu, které se koná už 33 let a pravidelně na něj jezdí i skupina českých poutníků. „Ta atmosféra pro nás byla inspirací, zažívali jsme tam velké boží dotyky, změny života. Toužili jsme, aby vše, co jsme mohli prožít v Anglii, to společenství, aby mohlo být i u nás,“ řekla Eva Beranová, pořadatelka české konference. „Anglická pořádající komunita Prince of Peace nám dala svolení, že tuto konferenci můžeme přenést do Česka,“ dodává.  Účastníci přijíždějí ze všech koutů republiky, někteří se znají z Walsinghamu, jiní si cestu do Anglie z různých důvodů nemohou dovolit, a tak jsou vděční, že se téměř stejný program koná u Prahy. Každý rok totiž do prostor kláštera přijíždí i hosté ze zahraničí. Na letošním, již 7. ročníku New Dawn bude přednášet Gary Stephens, představený komunity Prince of Peace v anglickém Liverpoolu a vedoucí konference ve Walsinghamu. Dalším anglickým hostem je také Enda Devine, laický misinonář původem z Irska, nyní žije v Londýně a pořádá modlitby za město. Z tuzemska přijede povzbudit a vyprávět svůj příběh například P. Šebestián Smrčina, františkán z Moravské Třebové, P. Petr Beneš z Brna-Židenic, který je člen vedoucího týmu New Dawn v Česku, a nebo aktivní laik ze Slovenska Peter Krajniak, který během těžké nemoci prožil „druhé“ obrácení a nyní se věnuje jako nemocniční kaplan nemocným, slouží také přímluvnou modlitbou.

„Nechceme být konkurence například Charismatické konference v Brně. Jen chceme lidem přinést setkání s Bohem, aby mohli tvořit společenství a načerpat energii, naší konference se totiž účastní kolem sta lidí. Nechceme ani účastníkům vnucovat nějaký charismatický aspekt, naše směřování je to, že chceme využívat všech pokladů církve. Využíváme modlitbu za uzdravení, přímluvnou modlitbu, ale každý ji může pojmout svým způsobem,“ popisuje Proglasu Eva Beranová smysl a průběh celého setkání.  Dle jejich slov je program koncipovaný jako pouť, trvá od středy do neděle. Čtvrtek se věnoval Boží lásce a odpuštění, každý večer pak probíhají svátosti smíření. V pátek se řečníci zaměřují na Boží uzdravující lásku, probíhá tedy modlitba za vnitřní uzdravení. Sobotním dnem provedou dary Ducha svatého, oslaví poutní mší k Panně Marii procesím k mariánské kapličce blízko Hájku. Nedělní den pak zakončí odpolední mše svatá.

Účastníci spí na klášterské zahradě ve svých stanech nebo autech. Vaří si na vařičích nebo ohni, mají také možnost se objednat obědy. Organizátoři myslí i na rodiny s dětmi, proto vytvořili tým mladých dobrovolníků, který zajišťuje paralelní program pro děti od 6 do 13 let.