"Od náboženství nenávisti k náboženství lásky." Konference o antisemitismu v Rakousku

"Od náboženství nenávisti k náboženství lásky." Konference o antisemitismu v Rakousku
25. června 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

Nejen o rostoucím antisemitismu v Evropě včera diskutovali političtí a církevní zástupci Rakouska. Náboženský dialog se konal ve vídeňském Epsteionově paláci.

Účastnil se jej kromě rakouského ministra vnitra Wolfganga Sobotky také arcibiskup Franz Lackner, generální tajemník biskupské konference Peter Schipka, evangelický pastor Michael Bünker, ortodoxní metropolita Arsenios Kardamakis, rabín Arie Folger nebo také prezident islámské náboženské komunity v Rakousku Ümit Vural.

„Boj proti antisemitismu se musí stát základním demokratickým konsenzem,“ řekl ministr vnitra Sobotka a pokračoval: „Tento boj musí být veden v celé Evropě – nejen kvůli naší historii, ale také proto, že odpor vůči Židům vede k nedemokratickým postojům. Musím zde citovat starostu Hamburku, který po antisemitském incidentu z minulého týdne řekl: Útok na naše židovské občany je útokem na nás všechny.“

Vídeňský teolog a profesor judaismu Armin Lange během svého proslovu zmínil, že v antisemitismu jsou v dnešní době patrné takzvané „kvazi-náboženské stereotypy“. „Ty lze překonat pouze dialogem a harmonií mezi různými náboženstvími,“ řekl profesor a dodal, že antisemitismus je iracionálním fenoménem. Řešením je podle něj konverze z náboženství nenávisti k náboženství lásky.

Zdroj: Kathpress

NyníPozvánky
Píseň: Podobenství o pýše, velbloudech a uchu jehly (2010); Interpret: Žalozpěv; Album: Žalozpěv: …za krajinu
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Ranní magazín
09:00Dopoledne s Proglasem
10:00Zprávy Proglasu, počasí
10:05Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony