Ničivé tornádo na Moravě: jak pomoci?

Ničivé tornádo na Moravě: jak pomoci?
25. června 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Aktualizováno. Jižní Morava, kterou ve čtvrtek zasáhly bouřky, kroupy a tornádo, je ochromená. Mnozí přišli o střechu nad hlavou. Hasiči mají od noci v nejvíce zasažených oblastech, především kolem Hodonína, přes 100 jednotek, na místě pomáhá těžká technika, ale i kynologové. Vyhledávají lidi v sutinách. Bez proudu jsou po bouřce desítky tisíc odběratelů. Jihomoravský kraj spustil krizovou linku: 800 129 921.

 

Hejtman Jan Grolich informuje: "Od rána jsme na místě. V Podivíně zasedá krizový štáb. Zničené a poškozené jsou tisíce domů!!! Prosíme, nejezděte do postižených oblastí!!! Záchranáři potřebují v těchto chvílích klid na práci. Vaše pomoc bude potřeba v dalších dnech.”

Nemocnice v Hodoníně má kvůli bouřkám ke dvěma stům zraněných. Vozí je záchranáři i lidé. Vážná situace je také na Břeclavsku. Záchranáři tam vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně, jde o hromadné postižení více lidí. Nejméně tři lidé zemřeli, desítky jsou zraněné.

Na konto sbírky Nadace Via (Darujme), která pomůže bouří zasaženým obcím na Moravě, poslali lidé do 8:00 zhruba deset milionů korun, přispělo přes 10 000 lidí. Sbírku vyhlásila například i ADRA, Člověk v tísni nebo Diecézní charita Brno.

Online charitativní sbírku založila i dárcovská platforma znesnáze21.

Lze přispívat i přímo na konta postižených obcí. Patří mezi ně Hrušky (Břeclavsko), Mikulčice, Moravská Nová Ves, Lužice (Hodonínsko).

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle vyhlásil na pomoc lidem zasaženým přírodní  katastrofou, zvláště v oblasti jihovýchodní Moravy, na tuto neděli 27. června mimořádnou sbírku. 
Prosí také dobrovolníky, zdravotníky a všechny, kteří by mohli účinně pomoci s odstraněním následků včerejší živelné pohromy.

Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech. Nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.

JUNÁK koordinuje pomoc na základě komunikace s krizovým štábem JMK, vyzývají k pomoci s dětmi z postižených oblastí. 

Psychologové a sociální pracovníci pro postižené jsou k dispozici i na linkách důvěry, např. na Modré lince.

ilustrační foto: pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony