Americká biskupská konference zvolí nové vedení

Americká biskupská konference zvolí nové vedení
11. listopadu 2019 Události Autor: Filip Breindl

V Baltimoru dnes začíná třídenní jednání jedné z největších katolických biskupských konferencí na světě. Představitelé diecézí Spojených států amerických budou mimo jiné volit nového předsedu, nástupce kardinála Daniela DiNarda z Houstonu, jemuž končí funkční období.

Komentátoři připomínají zvyklost, že vedení biskupské konference zpravidla přebírá dosavadní první místopředseda. Pokud by tomu tak bylo i letos, stal by se arcibiskup Jose Gomez z Los Angeles jako mexický rodák prvním Latinoameričanem v úřadu. Kandidaturu na předsedu ohlásilo celkem deset biskupů. Volební výsledek pokládají pozorovatelé za důležitý signál o vlivu konzervativních či liberálních proudů v americké církvi.

Zhruba 70 miliónů katolíků ve Spojených státech žije ve 180 diecézích. Amerických biskupů - včetně emeritních - je více než 400, kardinálů potom 15, z toho šest v důchodu. Biskupové z USA v těchto týdnech také konají návštěvu Ad limina apostolorum, při níž mají ve Vatikánu podat zprávu papeži Františkovi a představitelům římské kurie. Kvůli vysokému počtu jsou rozděleni do 15 skupin. Naposledy tato návštěva proběhla na přelomu let 2011 a 12 ještě za pontifikátu Benedikta XVI.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony