"Brzy pokoříme Jeruzalém" - salesiáni zvou k putování v postní době

Salesiáni vyzývají k pouti
24. února 2021 Události, Postní doba Autor: Eva Svobodová

Brněnští salesiáni vymysleli pro letošní postní dobu zvláštní aktivitu, jejímž cílem je přispět k jejímu smysluplnému prožití. Svůj projekt nazvali Putování za Světlem a na rozdíl od většiny současných akcí není online, ale zve naopak ven do přírody.

V našem vysílání představil toto Putování za světlem ředitel žabovřeské salesiánské komunity pater Libor Všetula: „Řekli jsme si, že když začíná jaro, měli bychom lidi dostat spíš do přírody a spojit to s úmysly, za které by mohli putovat. Neboť právě pout je smyslem této aktivity,“ vysvětlil.

Na otázku, co konkrétně má každý zájemce udělat, P. Všetula odpověděl: „Ať si najde www.putovanizasvetlem.cz. Tam se zaregistruje pod svým jménem a emailem a pak už je ve svém účtu, kde si může vytvořit až tři úmysly, na které by rád putoval. To znamená, že třeba i odpolední procházku může věnovat na určitý úmysl. Ten může být trojí – soukromý, o němž nikdo neví, či sdílený, kdy mi systém vygeneruje kód, který můžu poslat svým přátelům nebo rodinným příslušníkům. Nebo také veřejný, kdy ho dám na webu takzvaně všanc a čekám, kdo se k němu připojí. Pak už člověk na tu věc jen myslí a vyrazí na cestu.“

Putování, jakkoliv vykonávané individuálně, má ovšem i komunitní rozměr. Ušlé kilometry všech účastníků se totiž zapisují, sčítají a lidé tak společně „dobývají“ konkrétní poutní místa: „Virtuálně zatím putujeme do Jeruzaléma, ale ten bude brzy pokořen. Putovat ovšem budeme dál a pokořovat další křesťanská poutní místa. Možná navštívíme i jiné světadíly, uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ podotkl P. Všetula.

"Dalším spojujícím prvkem je pořízení fotografie a její zveřejnění jako inspirace pro ostatní, kam se dá jít. To vše jsou věci, které chtějí dát lidi dohromady, i když jsou na různých místech," shrnul salesián.

foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony