Brněnská diecéze předává Vatikánu kauzu kněží Buly a Drboly

Brněnská diecéze předává Vatikánu kauzu kněží Buly a Drboly
19. prosince 2015 Události Autor: Filip Breindl

Brněnská diecéze slavnostně završila lokální fázi procesu blahořečení kněží Václava Drboly a Jana Buly (foto), kteří se v 50. letech stali obětí justičních vražd komunistické totality. Během dnešní bohoslužby na Petrově proběhlo zapečetění shromážděných materiálů, které biskupství odesílá vatikánské kongregaci pro kauzy svatých.

"Jedná se o všechny jmenovací dekrety lidí jmenovaných do funkcí v souvislosti s procesy, o korespondenci mezi diecézních biskupem a kongregací pro kauzy svatých, o otázky na svědky a svědecké výpovědi, jsou tam také takzvané listinné důkazy, což jsou materiály vztahující se přímo k těm osobám a jejich životu," popsal Proglasu historik Jan Růžička, moderátorP. Václav Drbola kanonizačních řízení v brněnské diecézi. Zapečetěné schránky do Říma v lednu dopraví postulátor Karel Orlita. Délku římské fáze podle něj nelze příliš odhadovat. "Nejsou dané lhůty. Velmi záleží na různých okolnostech, velikosti spisu, případných těžkostech. Domnívám se, že nejkratší doba je třeba pět let," uvedl mons. Orlita.

Jan Růžička dodává, že na místní úrovni teď především bude pokračovat především snaha o šíření povědomí o obou kněžích z Vysočiny popravených v souvislosti s takzvaným babickým případem. "Teď už je to v diecézi úkol ne procesní a formální, ale je třeba pracovat na tom, aby se na kauzu nezapomnělo a rozšiřovalo se povědomí o těchto mužích. Nenechat to jako kauzu kurie," sdělil s poukazem na putovní výstavu a další církevní aktivity připomínající životní osud kněží Jana Buly (1920-52) a Václava Drboly (1911-51). 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony