Babice mají ode dneška bustu popraveného kněze Drboly

Babice mají ode dneška bustu popraveného kněze Drboly
3. srpna 2013 Události Autor: Filip Breindl

V Babicích na Třebíčsku v rámci Dne smíření odhalí bustu bývalého tamního faráře P. Václava Drboly, mučedníka rudé totality a kandidáta blahořečení. Právě dnes uplyne 62 let od jeho popravy po vykonstruovaném procesu, který mu kladl za vinu organizování vraždy komunistických funkcionářů v Babicích.

Památník vytvořili sochaři Bohumíra Smolejová a Stanislav Müller, busta P. Drboly stojí také v jeho rodné obci Starovičky u Hustopečí na Břeclavsku. "Samozřejmě jsme chtěli, aby podoba odpovídala historické skutečnosti, takže jsme vycházeli z fotografií. Abychom se dostali do té psychologie, skrze pamětníky jsme vyhledali informace, že to byl pokorný a vždy velmi skromný člověk. Bohužel jsme nedostali na něj žádnou negativní informaci, což pro tvorbu portrétu člověka je ze sochařského hlediska vždycky zavádějící," popsal Stanislav Müller.

Den smíření se koná z iniciativy pamětníků babických událostí a také současného duchovního správce farnosti P. Petra Pilera. V obci od 70. let stojí pomník funkcionářů národního výboru zabitých v tamní škole - historici se domnívají, že iniciátor střelby Ladislav Malý byl nasazen Státní bezpečností, která chtěla vyprovokovat rolníky odmítající kolektivizaci k protistátní činnosti. "Ten pomník je v žalostném stavu, nikdo se o něj nestará. Stojí přímo proti kostelu a P. Piler uvažoval, že by busta mohla být umístěna u kostela. Já jsem navrhoval, aby stála u fary, kde Václav Drbola bydlel a odkud ho vytáhli estébáci. To místo je s ním velice úzce spojeno a fara je hned vedle školy, kde došlo k té střelbě. Na malém prostoru jsou tedy koncentrovány dějiny této malé obce," sdělil sochař Stanislav Müller.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony