P. Jan Bula: člověk, který si zaslouží být vzorem

24. června 2010 Události Autor: Jana Zelinová

Devadesáti let by se dnes dožil mučedník komunismu a oběť babické tragédie, pater Jan Bula. Při této příležitosti pořádá Biskupství brněnské odbornou konferenci, vernisáž výstavy a zve na mši svatou, kterou bude od půl šesté večer sloužit biskup Vojtěch Cikrle.

„Svoboda je dar, za který zaplatily stovky zabitých a statisíce uvězněných v době komunistické diktatury. Naše svoboda je dar za životy těch, kteří se nesehnuli, nezradili Krista, své přesvědčení, své svědomí“, napsal současný pražský arcibiskup Dominik Duka k výročí spojenému se 17. listopadem. Zmínil jmenovitě i P. Jana Bulu, kandidáta blahořečení.

Narodil se v Lukově u Moravských Budějovic. Po gymnáziu vystudoval bohosloví v kněžském alumnátě v Brně, kněžské svěcení přijal v červenci 1945. Jako kaplan byl poslán nedaleko od svého rodiště, do Rokytnice nad Rokytnou, kde se intenzivně věnoval především mládeži. Tam ho také poprvé kontaktoval jeho bývalý spolužák, údajný agent americké tajné služby Ladislav Malý, který ho požádal o pomoc při organizaci přechodu pražského arcibiskupa Josefa Berana do zahraničí. Po varování jiného kněze však Bula žádost odmítl. Vzápětí byl na základě vykonstruovaného obvinění zatčen, vyslýchán a mučen. Během jeho pobytu ve vyšetřovací vazbě došlo v Babicích k vraždě tří funkcionářů Místního národního výboru. Ve vykonstruovaných procesech byly vyneseny desítky vysokých trestů, včetně trestů smrti. Mezi kněžími byli kromě otce Buly popraveni také Václav Drbola a František Pařil. Celý případ vedl k násilné kolektivizaci zemědělství v regionu a k dalším útokům na církev. Později byl Jan Bula rehabilitován a dnes se usiluje o jeho blahořečení.

O mučedníkovi a babickém případu byla napsána celá řada knih a natočeno několik dokumentů. Také Biskupství brněnské shromažďuje pamětnická svědectví o ctnostech otce Buly. Na Proglasu jsme minulý týden na pokračování četli životopisnou knihu Sejdeme se v nebi. Její autor, generální vikář brněnské diecéze, monsiňor Jiří Mikulášek (audio MP3)Jiří Mikulášek, nám o osobnosti Jana Buly řekl: „Dvaatřicetiletý kněz, vlastně takhle položil život pro věrnost církvi. Obyčejný venkovský kněz velice oblíbený u mládeže, u dětí, u dospělých. To jsou myslím známky toho, že je to člověk, který si zaslouží, aby byl trošku vzorem.“

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony