Biskupové USA apelují na zachovávání hodnot demokracie

Biskupové USA apelují na zachovávání hodnot demokracie
7. ledna 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Americký Kongres dnes potvrdil výsledek podzimních prezidentských voleb a učinil tak poslední formální krok před inaugurací Joea Bidena jako nového prezidenta USA. Po středečních nepokojích na půdě washingtonského Kapitolu, při kterých zemřeli 4 lidé, a odmítnutí republikánských námitek oznámil dokončení certifikačního procesu viceprezident Mike Pence. Násilí, které prohlášení předcházelo, odsoudili Katoličtí biskupové Spojených států.

Předseda americké biskupské konference, arcibiskup José Gomez, v oficiálním prohlášení uvedl, že právě poklidné předání moci je něčím, co charakterizuje demokratický národ. Washingtonský arcibiskup Wilton Gregory pak označil boje Trumpových příznivců v Kapitolu jako profanaci jeho posvátné půdy a vyzval k zachovávání hodnot demokracie. Všechny muže a ženy dobré vůle vybízí k modlitbě za pokoj v této kritické chvíli a vybízí americké občany ke změně konfrontačních tónů, které v poslední době převládaly v politické debatě. „Ti, kdo se uchylují ke štvavé rétorice, musejí přijmout určitou odpovědnost za podněcování rostoucího násilí v našem národě,“ dodal.

EDIT: Končící americký prezident Donald Trump ohlásil, že 20. ledna dojde ke "spořádanému" předání moci nové hlavě státu Joeu Bidenovi. Odcházející šéf Bílého domu sice opět neuznal porážku, nicméně poprvé jasně uvedl, že se jeho úřadování chýlí ke konci.

zdroj: Kathpress, CNA, čtk

foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony