USA po útoku na Kongres

USA po útoku na Kongres
8. ledna 2021 Události, 13+ Autor: Jaroslava Otradovcová

Americký Kongres, jednající o potvrzení Joea Bidena ve funkci prezidenta Spojených států, napadli ve středu podporovatelé Donalda Trumpa. Překonali policejní ochranu a dostali se až do jednacího sálu budovy Kapitolu, ve které Kongres sídlí. Ze sálu museli utéct zákonodárci včetně předsedajícího viceprezidenta Mika Penceho. Zemřelo 5 lidí. Pořádek obnovily až jednotky povolané Národní gardy. Jak se to mohlo vůbec stát? Co tento incident může znamenat pro americkou společnost, popř. mezinárodní politiku? O tom v pořadu 13+ hovořil reportér webu Aktuálně.cz Daniel Anýž. 

"Evidentně došlo k podcenění celé události. Už také rezignovalo šest představitelů  United States Capitol Police, která má na starosti objekt Kongresu. Tento sbor i radnice města Washingtonu, která tento sbor mohla posílit svými složkami, tu situaci kardinálně podcenili. Jednak množství lidí, které přijelo podpořit prezidenta Trumpa bylo dvojnásobné, oproti očekávaným asi dvaceti tisícům, a pak nepředpokládali, že by demonstranti vůbec chtěli proniknout přímo do budovy," přibližuje situaci publicista znalý americké politiky Anýž, a dodává, že Američané často takto ke Kongresu chodí vyjadřovat názor vůči právě projednávaným záležitostem. 

Jakou roli v incidentu má Donald Trump a jak reagují spolustraníci? Poslechněte si ze záznamu vysílání. 

NyníDuchovní hudba
Skladba: And one the Pharises (1990) - Jeden z farizeů pozval Ježíše k jídlu; Autor: Pärt Arvo; Dirigent: Uhlíř Richard; Soubor: Gentelemen Singers
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony