Biskup Konzbul: Jaká bude naše farnost, taková bude naše církev

Biskup Konzbul: Jaká bude naše farnost, taková bude naše církev

Brněnská diecéze má hotový výstup, který shrnuje několikaměsíční práci místních synodních skupinek. Podle brněnského pomocného biskupa Pavla Konzbula, který měl koordinaci synodního procesu v diecézi na starosti, se často téma dotýkalo vztahů, farností a společenství.

Někteří podle korodinátora procesu a biskupa Konzbula sdíleli pocit, že vytváříme uzavřenou bublinu. Na 15 % skupin také volalo po větší poluzodpovědnosti a spoluúčasti na chodu farnosti. Věřící napříč skupinkami vyjadřovali potřebu dodržovat sice základ víry, ale soustředit se i na formu evangelizace. Zároveň jim podle výstupu záleží na tom, jak se lidé v jednotlivých farnostech přijímají. „Shrnuje to citace: Jaká bude naše farnost, taková bude i naše diecéze a taková bude vlastně i církev,“ řekl Proglasu v živém vysílání Pavel Konzbul, který zmínil u působnost Ducha svatého v tomto procesu a podělil se o to, co jej osobně na celé synodě potěšilo a zaujalo. 

Celý rozhovor, který vedl Michal Uhlíř, si můžete poslechnout zde:

Synodní proces zahájil papež František loni na podzim s cílem  zapojit všechny pokřtěné katolíky a skrze naslouchání lidem a Duchu Svatému vyjádřit názory i podněty k rozvoji církve.  Poté, co budou hotové syntézy z každé diecéze, zpracuje je národní synodální tým. Vznikne tak finální výstup za Českou republiku, který bude zveřejněn 6. července 2022 na Velehradě.