Národní synodální tým zná některé výstupy ze skupinek

Národní synodální tým již zná některé výstupy ze synodálních skupin
28. března 2022 Události, Synoda a synodalita Autor: Nikola Samcová

Synoda v římskokatolické církvi pokračuje. Tříletý proces, který otevřel papež František loni na podzim, měl podle propozic s pomocí Ducha svatého skrze naslouchání pomoci lidem vyjádřit své názory a podněty vedoucí k rozvoji církve. 

Mnozí tak zažili zkušenost farních synodálních skupinek. O tom, co se děje v synodálním procesu nyní, na Proglasu hovořila Hana Pohořalá z Národního synodálního týmu.

Synodální proces začal loni na podzim. Nyní je v diecézní fázi. Na počátku se podle Pohořalé snažili lidé hlavně pochopit, co synoda je. „Po počátečním váhání se ale celý proces v mnoha diecézích rozběhl nad očekávání. Plody přináší a určitě ještě bude. Sešlo se přes tři tisíce výstupů ze skupinek,“ sdělila Proglasu. Skupinky z farností se scházely a diskutovaly o určených tématech. Nakonec měly dát dohromady dokument, ve kterém shrnuly svá setkání a co z nich vzešlo. „Konkrétní výstupy z jednotlivých společenství měly omezený rozsah, aby byly zpracovatelné. Každá diecéze má diecézní tým koordinátorů, a ti ve spolupráci s biskupem, který je hlavní postavou v tomto procesu, teď mají za úkol z velkého množství materiálů vytáhnout to, co považují za to nejdůležitější, aby se to vešlo na deset stran,“ řekla Hana Pohořalá. Desetistránková syntéza se poté pošle České biskupské konferenci, při které existuje i Národní synodální tým. Ten už některé materiály prochází. „Z témat, která mám k dispozici, bylo velmi zajímavé, jak si nasloucháme. Jak spolu umíme mluvit a tedy žít? Tam patří velmi častá otázka – jak spolu komunikujeme ve farnosti, ať už s lidmi, se kterými žijeme roky, anebo jak se věnujeme lidem, kteří do farnosti přišli jako noví. Přijímáme je? Oslovíme je? Nebo přijdou do běžících farností a nikdo si jich nevšimne? Co udělat pro to, abychom si jich více všímali? Velice mě zaujalo, že tohle téma bylo živé,“ přiznala členka Národního synodálního týmu. Dodala také, že dalším živým tématem bylo, jak funguje farnost navenek. Lidé se podle ní ve skupinkách zamýšleli nad tím, jak předávají víru ve svém okolí, a to jak v rovině osobní, tak farní.

Po diecézní fázi synodálního procesu bude následovat fáze kontinentální. „Praha dostala velkou výsadu, že bude hostit toto kontinentální setkání, a to v březnu příštího roku. Toto plénum, kde budou zastoupeni laici, biskupové, řeholníci atd., bude pracovat s výstupným dokumentem. Zase ho opoznámkují, dají k tomu svůj postoj, pravděpodobně se v něm něco zdůrazní, něco se ukáže jako druhotné. Tento opracovaný materiál se opět vrátí do toho srdce, sekretariátu synody, kde bude znovu přepracován na základě těchto poznámek,“ prozradila Pohořalá. Celkový výsledný dokument by podle ní měl být aplikační a všichni věřící by se s ním měli seznámit a následně ho uvádět do praxe.

Poslechněte záznam rozhovoru:

NyníPísně
Píseň: Zavolej jen moje jméno (You’ve Got A Friend) (1986); Interpret: Kalandra Petr; Album: Kalandra Petr & ASPM: 1982–1990 (CD 2)
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud