Čína se připojuje k vyjednávání o návratu uprchlých Rohingů do Barmy

 Čína se připojuje k vyjednávání o návratu uprchlých Rohingů do Barmy
27. září 2019 Události Autor: Kristýna Fuksová

Čína začala spolupracovat s Barmou a Bangladéší na bezpečném návratu Rohingů zpět do vlasti. Dohodli se na tom během právě probíhajícího zasedání Valné hromady OSN. 

Statisíce barmských uprchlíků v současnosti zůstává v sousední Bangladéši. Do vlasti se kvůli strachu z opakování násilí vrátit nechtějí.

„Uvidíme, jestli zvýšený vliv Číny v tomto asijském regionu, přinese pozitivní změny v Barmě, které by byly prospěšné pro všechny,“ řekl serveru UCAnews zástupce organizace Human Rights Watch v Asii Phil Roberts. Čína má podle něj přinutit Myanmar k zajištění například bezpečných podmínek pro život a přidělení státního občanství menšině Rohingů po jejich návratu zpět. Dvě plánované repatriace v minulosti selhaly kvůli neochotě barmských úřadů tyto body muslimské menšině Rohingů garantovat. Podle Robertse se Čína stala důležitým spojencem Bangladéše při vyjednávání o návratu uprchlíků.

Barmské úřady převážně muslimské Rohingy neuznávají jako národnostní menšinu a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích právě z Bangladéše. Poté co rohingští povstalci v srpnu 2017 zaútočili v barmském Arakanském státě na řadu policejních stanovišť, armáda zahájila proti menšině vojenské operace. Od té doby z převážně buddhistické Barmy do sousedního muslimského Bangladéše uprchlo na 740.000 Rohingů, kteří tam nyní žijí v uprchlických táborech.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony