Assisi za loňský rok eviduje rekordní počet tzv. pomalých turistů

Assisi za loňský rok eviduje rekordní počet tzv. pomalých turistů
28. února 2023 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Poutníků, kteří se loni vydali do Assisi pěšky nebo na kole, přibylo oproti předchozímu roku o čtvrtinu a stanovili tak nový rekord. Jak dnes oznámil františkánský klášter v tomto středoitalském místě, do poutní baziliky svatého Františka dorazilo téměř pět tisíc lidí z 57 národů, kteří pro cílovou etapu cesty nevyužili motorové dopravní prostředky.

Nejvíce zahraničních poutníků bylo z Německa (14,2 %), následovali Francouzi (6,7 %) a Rakušané (3,4 %). Největší skupinu ovšem tvořili ti z italského vnitrozemí (57,1 %). Mezi přáteli "pomalé turistiky" však byli i lidé z Fidži, Číny a Papuy-Nové Guineje. Počet mužů (51 %) a žen (48,3 %) byl téměř vyrovnaný a nejpočetnější byla věková skupina mezi 30 a 60 lety (45,9 %). Drtivá většina (96 %) se vydala po jedné z Františkových cest, oznámila poutnická kancelář v Assisi.

Poutní cesta svatého Františka z Assisi (it. Via Francigena di San Francesco) je jedna z mladších poutních tras v Evropě, celkem měří asi 540 km. Začíná na významném františkánském poutním místě – klášteře La Verna v toskánských Apeninách a dál vede přes města Citerna, Gubbio, Assisi, Spoleto a Rieti do Říma. Neoficiálně vede již z Florencie po červeno-bíle značených turistických trasách. Je méně frekventovaná než Svatojakubská cesta  ke hrobu svatého Jakuba Staršího ve španělském Santiagu de Compostela (Camino de Santiago) či hlavní Cesta Franků (Via Francigena) z Canterbury do Říma).  

zdroj: Kathpress, Wikipedia