150 dobrovolníků bude pomáhat na Jesenicku

150 dobrovolníků bude pomáhat na Jesenicku
1. července 2016 Události Autor: Lucie Švestková

Na 150 mladých lidí bude ode dneška do příštího pátku dobrovolně pomáhat obyvatelům čtyř obcí na Jesenicku. Letní dobrovolnická brigáda SummerJob, kterou pořádají členové hnutí Fokoláre, se letos koná posedmé.

Po tříletých cyklech v Plzeňském kraji a na Broumovsku se dobrovolníci přesunuli právě na severní Moravu, kde se plánují zapojit jak do prací na obecním majetku, tak také nabízet pomoc v místních domácnostech. Pořadatelé by v obcích Vápenná, Žulová, Černá Voda a Skorošice rádi působili opět tři roky. „Ten tříletý cyklus je vhodný i kvůli tomu, že se nějaký čas staví ty vztahy a je třeba nejdřív překonat nějakou počáteční nedůvěru místních obyvatel. Není totiž úplně obvyklé, aby mladí lidé někam přijeli a zadarmo pracovali, a byli ochotní něco pro někoho udělat jen tak,“ řekl Proglasu mluvčí projektu Vojtěch Jurásek. SummerJob zahrnuje kromě práce také duchovní program a na večery pořadatelé chystají pro účastníky i veřejnost zábavní a kulturní program.

Změna místa podle Vojtěcha Juráska nemá vliv na zájem dobrovolníků. Letos se stejně jako v minulých letech kapacita zaplnila několik dní po spuštění registrace. „Máme zhruba třetinu účastníků, kteří jedou poprvé a ta druhá třetina jede na svůj teprve druhý summerjob. Takže se to poměrně obměňuje, byť asi 40 lidí jsou již takoví staří harcovníci, kteří na tu akci jezdí pravidelně,“ doplnil Jurásek.