Tisíce dobrovolníků budou v sobotu opět "uklízet Česko"

Tisíce dobrovolníků budou v sobotu opět "uklízet Česko"
12. dubna 2016 Události Autor: Terezie Breindlová

Již tuto sobotu 16. dubna u nás proběhne celorepubliková akce Ukliďme svět – Ukliďme Česko.

Již nyní je na internetové stránce projektu nahlášeno přes 1700 úklidů, které mohou organizovat jak jednotlivci, tak skupiny, pracovní či školní kolektivy. Jak se do úklidu ve svém okolí zapojit, vysvětluje jeden z hlavních organizátorů Miroslav Kubásek: "Ty úklidy probíhají tak, že v interaktivní mapě jsou zaregistrováni organizátoři, což jsou aktivní lidé, kteří si vytipovali místa ve svém okolí, která chtějí uklidit. V mapě jsou uvedeny základní informace - jako kdy se úklid koná, co se bude uklízet, jestli tam třeba potom proběhne nějaká afterparty, nějaké organizační informace ... Dobrovolníci si pak z mapy vyberou místo a můžou se k němu připojit." Podle Miroslava Kubáska je nejlepší, když se lidé zaregistrují přímo na webu, protože tak dostanou kontakt na organizátora a mohou se domlouvat na podrobnostech. Je důležité, aby si dobrovolníci s sebou vzali pracovní oděv a pevné boty, odpadkové pytle či rukavice by měli mít k dispozici jednotliví organizátoři. Tradičně takto dobrovolníci uklízejí okolí některých řek, lesy, sídliště i celé obce. Do úklidu se letos zapojí  také například americký či slovinský velvyslanec. Letošní ročník je zvláště zaměřen na mladé lidi: "Součástí akce je fotosoutěž, v níž mohou mladí vyhrát fotoaparát či kameru, další soutěž je pak pro školní kolektivy - v každém kraji vyberou organizátoři tři skupiny žáků a studentů, které za úklid ohodnotí výletem a jinými cenami."

Více informací o letošním ročníku akce, interaktivní mapu úklidů či pokyny pro organizátory i dobrovolníky najdete na internetových stránkách www.uklidmecesko.cz.

 

NyníHudební siesta
Skladba: Sonata g moll pro flétnu a basso continuo číslo 10 - Allegro; Autor: Sammartini Giuseppe; Sóla: Koch Felix - violoncello, Weidanz Wiebke - cembalo; Soubor: Ensemble Mediolanum
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony