SummerJob na Broumovsku byl povzbuzením pro místní obyvatele i pro účastníky akce

SummerJob na Broumovsku byl povzbuzením pro místní obyvatele i pro účastníky akce
8. července 2013 Události Autor: Vojtěch Jurásek

Mladí dobrovolníci ze všech koutů České republiky pracovali v uplynulém týdnu na Broumovsku v rámci akce SummerJob. Přibližně sto dvacet účastníků během této dobrovolnické brigády pomáhalo v jednotlivých domácnostech i při práci na obecním majetku a při opravách kostelů. Akce, která trvala od 28. června do 4. července v pěti obcích v okolí Broumova se podle starostů i organizátorů povedla. 

"Je to hodně vydařená akce a já ty lidi obdivuji. Ve svém volném čase, o svých prázdninách, jdou zadarmo pomáhat cizím lidem. Místní mládež by si z nich měla vzít příklad. U nás v obci účastníci SummerJobu vyčistili mosty, pracovali v kostele a jeho okolí a pomáhali s některými pracemi místním lidem. Opravdu, mám jen slova chvály," ocenil práci dobrovolníků starosta Otovic Petr Novák. Podle Martínkovického starosty Jaromíra Jirky byla práce i samotná přítomnost mladých v obci velmi pozitivní. „Doufám, že se u nás SummerJob uskuteční i příští rok. Budete tu vždy vítáni,“ řekl během závěrečného pozdravu účastníkům SummerJobu Jirka.Mladí lidé pracovali v domácnostech, ale také pomáhali obci - zde například s opravou mostu.

Každý den ráno se účastníci SummerJobu rozdělili přibližně do pětadvaceti skupin, v nichž se rozjížděli za prací do okolních obcí. Celkem pomáhali asi na 55 pracovních místech, mezi nimiž nechybělo například štípání dříví a vymalování pokojů v domácnostech seniorů, nebo práce na stavbách či na poli. Každý večer pak mladí lidé zvali místní obyvatele na společné kulturní a společenské akce, například na koncerty skupin Traband a Seiftiů, promítání filmu Božské děti, nebo na přednášku historika umění jezuity Miroslava Herolda o broumovských barokních kostelích.

 „Letošní, již čtvrtý ročník SummerJobu byl v mnoha ohledech nový. Po třech letech strávených na Plzeňsku jsme poznávali nový kraj, jeho krásy i těžkosti i nové lidi. Možné počáteční obavy z nového prostředí zaplašilo velice vstřícné přijetí od mnoha lidí, zejména od starostů všech obcí, v nichž jsme pracovali (Martínkovice, Otovice, Šonov, Božanov a Křinice) a také od místního faráře Martina Lanžiho,“ hodnotil akci jeden z organizátorů Lukáš Bajer.

Podle něj je právě vzájemné obdarování a mezilidské setkávání tím, proč SummerJob láká každý rok stále více mladých lidí. "Mohli jsme znovu na vlastní kůži zažít to, že práce vytváří dobrou atmosféru a sbližuje lidi, kteří se vidí třeba i poprvé v životě. Díky tomu byli často nejvíce obdarovaní samotní mladí lidé, kteří pomáhali v konkrétních domácnostech,“ shrnul Bajer. „Na SummerJobu jsem byla poprvé a velmi mě oslovilo spojení konkrétní pomoci lidem, skvělá parta mladých lidí a také duchovní podtext celé akce,“ řekl jedna z účastnic akce Barbora Blísová z Přerova.

SummerJob pořádají mladí z  Hnutí  fokoláre a jejich přátelé. Této dobrovolnické brigády se mohou zúčastnit mladí lidé od 18 let, kteří mají chuť se společně podílet na tomto díle. Jelikož se jedná o křesťanské společenství, má celá akce také svůj duchovní rozměr, který je primárně určen pro účastníky SummerJobu. Nechybí společná ranní a večerní modlitba, celodenní možnost rozjímání v kostele a také každodenní mše svatá. Aktivitu mladých z Hnutí fokoláre zaštítil a podpořil královéhradecký biskup Jan Vokál, který účastníky v místě dění navštívil v sobotu 29. června.

NyníDuchovní hudba
Skladba: Biblická hudba - Le bussion ardent; Autor: Anonymus; Sóla: Attia Adolphe , Scherb Michel , Kacmann Emile - zpěv, Géliot Martine - harfa
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony