Poznámka: Zvykejme si na éru, za niž nemůže Kalousek

Poznámka: Zvykejme si na éru, za niž nemůže Kalousek
19. ledna 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Ve svých důsledcích lze považovat dnešní složení poslaneckého mandátu za poslední z humorných glos, které do domácí politiky se střídavým úspěchem přes dvacet let přinášel Miroslav Kalousek: Když už jste zahájili předvolební kampaň a možná taktizujete s její délkou, smiřte se s tím, že jsem vám právě značně ztížil oblíbenou figuru "za vše může Kalousek", říká si možná s typickým potutelným výrazem, s nímž si viditelně užíval slovní půtky poslední doby.

V politice se našel, ovládal ji jako řemeslo a ztělesňoval celé její spektrum, od vzletných idejí přes všednost a každodennost, někdy i nudu a trapnost, jindy napínavý střet. Ostatně i tomu složení poslaneckého mandátu dokázal dát šmrnc, jaký domácí scéna, poznamenaná chronickou neschopností odcházet, vidí málokdy.

Každý je nahraditelný, ale budiž rovnou řečeno, že používání Kalouskova jména vládními politiky jako určitého obětního kozla, kterým lze odvracet kritiku, zase o něco ztratilo na účinnosti. Těžko říci, kdo z opozičních politiků, obvykle bez nějaké výrazné politické stopy v kritizovaných devadesátých a nultých letech, tuto roli může převzít. Zdá se, že vládní marketing na to bude muset jít trochu jinak, i když jméno Kalousek jistě zcela nevynechá. Ostatně nejen vládní, třeba neústupné křídlo lidové strany také dostalo další podnět k úvaze, zda je nutné stále oživovat staré rány.

Zcela jistě politická debata o něco ztratí na jiskřivosti, troufněme si vyslovit, že i na určité úrovni, přinejmenším rétorické. Zejména poslední roky jsou charakteristické pro různé Kalouskovy glosy a šlehy, které - zdá se - nabyly přesného zacílení v poslední fázi, kdy jejich autor vystupoval sám za sebe, bez stranické funkce a bez politické budoucnosti.

Nebyl Mirkem Dušínem, spíš takovým typem hokejisty, kterého v dresu soupeře upřímně nesnášíte, ač nezpochybňujete jeho umění, a když přestoupí do vašeho klubu, začnete mu přicházet na chuť. Jeho pohyb na politickém hřišti nebyl vždycky přímočarý a diváci museli přemýšlet, jaké postranní úmysly provázejí jeho hru, případně mu vytýkat hrubé chyby. Určité taktizování dodnes špatně nesou dokonce i bývalí spoluhráči, ale postupem času se zdá, že získané zkušenosti proměnil v efektivní výkon, kdy ho nebylo možné přehlédnout, ačkoli se ze špílmachra stáhl spíše do zadních řad. Teď jde o to, zda zvládne přechod na tribunu a nestane se z něj radílek za plotem. Držme mu v tom palce, bez ohledu na to, zda nás během svých let v politice bavil či popouzel.

A teď naposledy, už to končí: Pokud se vám tento text nelíbil, může za to Kalousek.

Filip Breindl

NyníDuchovní hudba
Skladba: Sára byla devadesát let stará (1976); Autor: Pärt Arvo; Sóla: Leonard Sarah - soprán, Covey-Crump Rogers, Potter John - tenor, Bowers Christopher - varhany
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony