Kalousek o vládě: Plán zdanit církevní náhrady dokládá neúctu k právnímu státu

Kalousek o vládě: Plán zdanit církevní náhrady dokládá neúctu k právnímu státu
11. července 2018 Události Autor: Filip Breindl

Poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek v dnešní rozpravě ve sněmovně k návrhu schválit důvěru vládě vedené Andrejem Babišem (ANO) uvedl mezi důvody, kvůli kterým jeho strana vznikající kabinet nepodpoří, záměr zpětného zdanění finančních náhrad vyplácených církvím v rámci procesu majetkového vypořádání a odluky od státu. Kalousek to označil za "další naprosto nehorázný příklad, jak berete vážně principy právního státu a právo v téhle zemi."

Podle opozičního poslance návrh nepodporují pouze komunisté, pro které tato záležitost byla jednou z podmínek pro podporu vlády, ale i obě koaliční strany, tedy ANO a ČSSD. "To (...) sice panu premiérovi (Babišovi) a panu předsedovi (poslaneckého klubu ANO Jaroslavu) Faltýnkovi nebrání, aby v církevních kruzích říkali - nemusíte se bát, to je v rozporu s ústavou, to nemůže projít, můžete klidně spát, to my jenom potřebujeme, aby nás ti komunisti podporovali. Mají v sobě tuhle cynickou odvahu tohle církevním představitelům říkat, ale to stále ještě neznamená, že by vláda tady měla podporovat protiústavní právní normy, o kterých sama dobře ví, že jsou protiústavní," prohlásil Kalousek. Hnutí ANO v době pokračující schůze sněmovny na žádost Proglasu o reakci neodpovědělo.

Premiér Babiš se k otázce zdanění finančních náhrad před poslanci nevyslovil a problematiku neřeší ani programové prohlášení, které pouze stanoví, že záležitost náhrad bude nově řešit ministerstvo financí, zatímco zbytek církevní agendy zůstane v působnosti ministerstva kultury.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony