Poznámka: Volební výsledky musí respektovat všichni, i Babiš a Zeman

Poznámka: Volební výsledky musí respektovat všichni, i Babiš a Zeman
11. dubna 2018 Náš názor Autor: Filip Breindl

Lidé, kteří se při shromážděních na náměstích vymezují vůči způsobu, jakým Andrej Babiš formuje vládu, prý mají problém s respektováním volebních výsledků, zaznívá od samotného Babiše, ale třeba i od prezidenta Miloše Zemana, který namísto předepsané nadstranické reakce na vnitropolitickou situaci hledá způsob, jakým by mohl šéfa hnutí ANO ukotvit v čele vlády. Protože od říjnových voleb už nějaký čas uplynul a výsledky poněkud překryly různé marketingové kouřové clony, neškodí se na ně znovu podívat, aby bylo jasno, kdo co nerespektuje.

Když se podíváme, jak lidé hlasovali (což není úplně totéž jako rozložení mandátů v poslanecké sněmovně), zjistíme, že poslední nápad Pavla Bělobrádka na menšinovou vládu garantovanou šesti pro-demokratickými stranami není zase tak absurdní, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jistě,chybí mu prezident, který by ji jmenoval, dohoda šesti velmi různorodých subjektů na čemkoli vypadá v prostředí domácí politické scény fantaskně a i tak by ještě dlouhá cesta vedla k získání důvěry, ale v tom hlavním parametru, tedy opoře svého mandátu ve volebních výsledcích, je na tom 1. lépe než plánovaná a neuskutečněná koalice ANO a ČSSD s KSČM jako tichým společníkem, 2. o dost lépe než současná vláda hnutí ANO, která ostatně už před časem nedostala důvěru sněmovny, 3. prakticky stejně jako Zemanem aktuálně prosazovaná spolupráce na půdorysu ANO, KSČM, SPD - tedy pokud jde o podporu voličů (2,43 miliónů versus 2,31), na mandáty už je tam trochu větší rozdíl (115 ku 85).

Ano, od října už uplynul určitý čas a marketingoví mágové hnutí ANO opravdu makají na legendě o tom, jak veřejnost masově svěřuje svou důvěru za správu politických záležitostí Andreji Babišovi, jemuž jen byrokratická omezení, různá spiknutí a nedozírný vliv Miroslava Kalouska brání v tom, aby své schopnosti, ochotu a obětavost věnoval do služby národu. Neměli bychom ale zapomínat, že ve skutečnosti hnutí ANO obdrželo 1,5 miliónu hlasů, což při celkovém počtu více než 8 miliónů voličů představuje nějakých 18 procent. Nevoliči z nich sice udělali oněch 29 ve volebním výsledku a systém relativizující rovnost hlasů za to přidělil rovných 39 procent mandátů (ty pochopitelně chybějí na druhém konci Starostům a TOP 09), což na jasné volební vítězství stačilo, ale zároveň s vymezením mantinelů, v nichž se lze pohybovat. Pokud se je Babiš za Zemanovy podpory snaží obcházet, předstírat jejich neexistenci, jak vidíme na počínání jeho vlády v demisi, nebo je potichu odřezávat, lze si oprávněně a třeba i ve shromáždění dalších lidí na náměstí klást otázku, kdo tu ve skutečnosti pohrdá volebními výsledky.

Filip Breindl

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony