Poznámka: Tento způsob velikonočního úterý ... a nejde o sníh

Poznámka: Tento způsob velikonočního úterý ... a nejde o sníh
6. dubna 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Začíná být jasné, že pro dnešek si nevystačíme s běžným klišé, že šlo o den bohatý na události. Tuzemské dění velikonočního úterý vypadá jako protržená přehrada, která přestala po čtyřdenních svátcích zadržovat nastřádané dění. Bohužel nejde o žádný životodárný proud, ale až na výjimky o pěkné splašky.

A to si připomeňme, že o Velikonocích ta přehrada zcela netěsnila, když pustila například otřesnou premiérovu blamáž kolem evropské distribuce vakcín. V první pracovní den pak hned zrána následuje pohled do poznámek Jaroslava Faltýnka, vlivné postavy hnutí ANO, oficiálně stále ve válce s korupcí a kmotry. Záhy nelíbivou mozaiku doplní zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu o neomluvitelně a neudržitelně bujícím státním aparátu, čemuž korunu nasadí chabá oponentura ministerstva financí - dobrá nanejvýš k tomu, aby připomněla štědrost při vyplácení odměn na tomto úřadě. 

Stačí ale, aby den trochu pokročil, a vpřed se dere další dění - ministři školství a zdravotnictví prý půjdou z vlády, což alespoň ušetří zvýšené náklady na premiérovy vytýkací dopisy těmto lidem. To ještě předtím, než se z vlády dozvíme, jak to tedy bude s návratem dětí do škol, když už i Karel Havlíček, ministr, jenž vládu jistě neopustí, avizoval, že ve stejný den otevřou papírnictví či prodejny dětského textilu a obuvi (potud bez problému, až na tu větu "aby mohli rodiče v klidu poslat své děti do škol", což je taková vládní empatie v kostce). Zcela na vedlejší koleji se ocitla audience starosty východočeského města Chrast Vojtěcha Krňanského (ANO) u prezidenta Miloše Zemana - zatím nikomu nestála ani za zmínku, zda jde o příštího ministra zdravotnictví, nebo školství. Bez větší pozornosti se obešlo také prohlášení hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka "prezident republiky plně respektuje právo předsedy vlády navrhnout odvolání a jmenování členů vlády", jakkoli jde obsahově o naprostou novinku přicházející až v předposledním prezidentském roce. Zdá se, že silnějším kalibrem bude oznámení komunistů o ukončení tolerance vládě, pokud ta nesplní některé požadavky (připomeňme, že mezi těmi splněnými bylo prosazení protiústavního zákona o faktické konfiskaci části církevního majetku).

To vše se děje za dubnového sněžení, které by za normálních okolností stáhlo větší část mediální a veřejné pozornosti, k čemuž by se přidružila třeba informace, že na farmě v Rohozné se už líhnou první housata. Normální život ještě nehodil flintu do žita, a pokud se o to trochu přičiníme, může se více než dosud prosazovat i v prostředí tuzemské politiky. Dá to dost práce a asi to nepůjde bezbolestně, ale to koneckonců nešlo ani o Velikonocích v Jeruzalémě. 

Filip Breindl

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony