Poznámka: Stát chytrých řešení řekl, že to nejde

Poznámka: Stát chytrých řešení řekl, že to nejde
21. července 2020 Náš názor Autor: Filip Breindl

Před časem jsme na tomto místě upozorňovali na mentalitu, kterou někteří představitelé státu projevují vůči občanským výsadám v demokratické zemi. Tehdy šlo o zacházení se svobodou pohybu a že protektorský způsob uvažování nevymizel, nám teď připomněl ministr vnitra Jan Hamáček. Problém není v jeho samotném prohlášení, že v říjnových krajských a senátních volbách nepůjde hlasovat z karantény. Jde o to, že zjevně pokládá za vše vyřešené, když řekne "nejde to".

Problém to představuje ve dvou rovinách: V té první se projevuje ona mentalita směrem k občanovi, který jistě může to nebo ono, ale musí něco udělat, něco prokázat, něčemu vyhovět, něčemu nepřekážet, nic není samo sebou. Řeč přitom je o základním pilíři demokratického uspořádání společnosti, ve kterém má každý občan právo ovlivňovat složení zákonodárných a samosprávných jednotek. I výkon tohoto práva jistě může narazit na překážku, ale v takovém případě je nutné si klást otázku, za jakou cenu by bylo možné ji odstranit či překonat. V Hamáčkově výroku "korespondenční hlasování se do října stihnout nedá, navíc by to situaci nevyřešilo" pohříchu nenajdeme ani stopu takového uvažování.

V druhé rovině pak na povrch vyvěrá naprosté pokrytectví státních představitelů, kteří jinak rádi používají sousloví jako "chytré řešení" a nezapomenou se pochválit, aniž by to zpravidla byla jejich zásluha, jak ta či ona oblast života zvládla zareagovat na mimořádnou situaci. Zkusme si představit, čeho by se dočkal nějaký ředitel školy za výrok "distanční výuka se do příštího týdne stihnout nedá, navíc by to situaci nevyřešilo". Nemluvě o tom, že situace kolem karantén nevznikla dnes a zastaralost celého systému organizace voleb je dlouhodobé téma, byť patří k těm, na kterých se snadné politické body nesbírají.

Bylo by jistě nespravedlivé ministra vnitra podezírat z nějakých naschválů stavěných před voliče, třeba před ty, kteří by z pohledu své vlastní karanténní situace nemuseli být úplně nakloněni kandidátům vládních formací. Není za tím nic víc a také nic méně než mentalita, s níž se k výsadám demokratického života přistupuje jako k něčemu, co si občan nějak musí zasloužit, v daném případě třeba tak, že neskončí v karanténě. Koronavirová zkušenost ukázala, že když se chce, jde ledacos a v řadě zemí už 21. století stihlo promluvit do způsobu organizování voleb. Když oželíme ty letošní podzimní, do řádných sněmovních značný čas zbývá. Budou-li stále omezeny pouze na ruční počítání zaškrtaných lístků v urně, zasloužili by si státní představitelé, aby jim to voliči pořádně spočítali. Tedy alespoň ti, kteří právě nebudou v karanténě.

Filip Breindl

po zveřejnění komentáře ze servisu ČTK: "Hamáček dnes dal pokyn k založení pracovní skupiny, která se kromě epidemiologických opatření bude zabývat i tím, jak lidem v karanténě hlasování umožnit. ´Nechci v žádném případě nikomu upírat jeho ústavní právo volit, zároveň ale musíme hledat zákonnou cestu, jak to lidem v karanténě umožnit a zda vůbec,´vysvětlil ministr." Tak uvidíme.

NyníRanní zíváček
Píseň: Skáčeme (2020); Interpret: Šmilňák Miro Jilo; Album: Jilo Miro: Čáry máry múú…
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Ranní magazín

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony