Poznámka: Promítnout do výsledků voličskou vůli

Poznámka: Promítnout do výsledků voličskou vůli
3. února 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Když ponecháme stranou vystoupení premiéra Andreje Babiše, který prezentuje dnešní rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení současného systému voleb do poslanecké sněmovny jako útok na svou osobu, a přitakáme kritice ne zcela vhodného načasování a délky projednávání příslušného návrhu, zůstává debata o tom, zda je přiměřený takový zásah do systému, který snad má své nedokonalosti, ale celkově zachovává poměrnost požadovanou ústavou. Když se v poslední době věnuje pozornost západním Čechám a bizarně přepisují regionální hranice, podívejme se na tuto záležitost perspektivou Karlovarského kraje.

Momentálně tento region ve sněmovně zastupuje pět poslanců, z toho tři (tedy 60 procent) za ANO a po jednom za SPD a Piráty (po 20 procentech). Bez zastoupení jsou například občanští demokraté a komunisté, kteří přitom v kraji získali po osmi procentech hlasů. Působí-li už tohle jako dosti problematická poměrnost, je tu ještě další problém: Ze 122 tisíc odevzdaných hlasů jich přes 50 tisíc propadlo, jinými slovy volič sice mohl přispět k celostátnímu výsledku své strany a hnutí, ve vlastním regionu ovšem v důsledku vlastně pomohl k mandátu někomu ze subjektu, který nevolil. K nejistotě, zda se jedná o poměrnost, se přidává i sporná rovnost volebního práva.

To ještě není všechno. Dosavadní pravidla teoreticky umožňují, aby strana celostátně překročila požadovanou pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny a přitom nezískala žádný mandát. Operuje-li se nyní s pojmem "ústavní krize", hodilo by se ho schovat na tento moment. Ostatně v určité modifikaci už nastal v případě volebního patu v roce 2006, kdy nastavený systém výrazně odskákali Zelení. Teď to zase platí pro Starosty a TOP 09, kteří nedostali ani deset mandátů, což je pět procent sněmovny.

Ve výčtu stran, které tento systém už stihl napálit, se zároveň skrývá klíč pro řešení. Dosud politici až příliš řešili momentální zájem vlastní strany, zkušenost s výrazným přeléváním volebních hlasů ale ukazuje, že z velkých se mohou velice rychle stát malí a na míru ušitá pojistka poslouží protivníkovi (který se jí nerad vzdává, jak vidíme u Andreje Babiše). Chce to obrátit perspektivu a ptát se, jak zajistit, aby důsledky odevzdaného hlasu byly v souladu s tím, co chtěl volič a přiměřeně se promítly ve složení zákonodárného sboru. Že to může někdy komplikovat vytváření vlád, to bezesporu (ale znovu si připomeňme onen rok 2006), ale nakonec jedno z oblíbených klišé našich politiků zní, že voliči rozdali karty. Tak by se zase chvíli podle nich mohlo hrát.

Filip Breindl

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony