Poznámka: Nezvykejme si na politické hulvátství

Poznámka: Nezvykejme si na politické hulvátství
13. listopadu 2020 Náš názor Autor: Filip Breindl

Ten rozdíl mezi premiérem Andrejem Babišem v předtočené verzi a naživo je fascinující. Jeho vystupování při posledních interpelacích ve sněmovně, plné neurvalých osobních útoků, už snad nemohlo být vzdálenější pracně budovanému obrazu dobráckého, pečlivého a starostlivého šéfa, kterým Babišovy sociální sítě přetékají. I když je podstatnější sledovat činy politiků spojené s jejich funkcí, tuto stránku stojí za to neopomíjet.

Řeč samozřejmě není o nějakém izolovaném zkratu - ztratit nervy může každý a leckdo v hněvu pronášel věci, za které se pak styděl. I za takové excesy se ovšem lze omluvit a ve slušné společnosti je potom zvykem takové selhání smazat, vždyť jsme jen lidi. U Babiše ovšem tato prchlivost vypadá jako standardní výbava, s níž reaguje na dotazy či připomínky, které mu nejsou příjemné. Sám se přičinil o to, že takový charakter má v současnosti většina z nich.

Je sice neotesaný, chová se jako hulvát, ale podstatné jsou výsledky - komentáře takového typu provázely americké prezidentské volby a osobu Donalda Trumpa. Jistě, určitou míru sebestřednosti a třeba i cholerické nátury lze akceptovat a třeba to brát i jako nutnou charakteristiku podobného typu lidí. Pravidla slušného chování, jakkoli nepsaná, však vytvářejí zřetelnou hranici - zjevná lež, natož opakovaná, osobní útoky, urážky a lživá obvinění, popírání základních principů společnosti, jíž má sloužit, jsou za ní. Takový styl vystupování nelze oddělit od hmatatelných výsledků práce, vždyť pošramocení politické kultury a prohlubování příkopů uvnitř společnosti jsou také patrné výsledky, byť obtížněji měřitelné než třeba ekonomické ukazatele.

I když není pravděpodobné, že by politický život ovládli příkladní lidé typu Mirka Dušína, neměli bychom si zvykat na to, že se namísto věcné debaty komunikuje silnými slovy, urážkami či výzvami "pojď mi to říct někam ven", jak jsme dnes ve sněmovně slyšeli od Václava Klause ml. Zvláště když se zdá, že premiérovo sebeovládání čekají další těžké zkoušky v podobě konfrontace s jinými výsledky jeho práce.

Filip Breindl

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony