Poznámka: Nebrat si totalitu do nezakrytých úst

Poznámka: Nebrat si totalitu do nezakrytých úst
15. března 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Když si připomínáme 82. výročí počátku nacistické okupace, hodí se s ohledem na určitá letošní specifika zmínit, že s německými vojenskými vozidly vstoupila do našeho prostoru skutečná totalita. Právě tímto slovem totiž v současnosti rádi operují někteří odpůrci covidových regulací. Sluší se jim připomenout, že totalita je něco úplně jiného a buďme rádi, že jakkoli zažíváme skutečně podivné časy, srovnání s érou po 15. březnu 1939 to nesnese.

Tehdy například vůbec neexistoval parlament, natož aby se v něm objevil konflikt s flákancem. Demonstrace proti stannému právu před obydlím K.H. Franka byla asi stejně reálná jako dnešní pronásledování za sledování zahraničních médií. Znamená-li současná distanční výuka značný problém pro všechny zúčastněné, zůstává to pořád na úplně jiné úrovni než režim, který nastal vysokoškolákům po 17. listopadu 39. Představou, jak Schutzpolizei jedná s člověkem, který jí odmítne prokázat totožnost předložením kennkarty, lze ještě dokreslit onu hrůzovládu charakterizovanou koncentračními tábory, vraždami, cílenou likvidací určitých etnik, naprostou dehumanizací celku Böhmen und Mähren.

Být proti takové totalitě bylo projevem morální integrity, ale také to představovalo značné riziko, a to i v případě, že daná osoba zůstala jen u slov a nepřešla k činům. Hrálo se o něco jiného než o bezcílné slovní války na sociálních sítích nebo drobné incidenty v terénu. Aktérům šlo o život a například z nedávného nevkusného použití symboliky žlutých hvězd při jedné z demonstrací není jisté, zda si ten rozdíl mluvčí odporu proti údajné korona-diktatuře uvědomují. Plácnout slovo totalita je jednoduché a efektní, nic to nestojí a představuje to minimální riziko. Rozhodně to dá méně práce než argumentovat proti konkrétním omezením, požadovat vysvětlení toho či onoho nařízení, domáhat se rozsáhlejší strategie a konfrontovat mocné s jejich odpovědností.

Vzepřít se skutečné totalitě vyžaduje hrdinství. Ani náznak takové vlastnosti nemá plané vypouštění slova totalita z nezakrytých úst před rozpačitou policií. Zvláště to vyniká ve výroční den chvíle, kdy jsme se ponořili do stínu hákového kříže.

Filip Breindl

foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony